Advert
Kentsel dönüşüm mü? Rantsal dönüşüm mü?

Kentsel dönüşüm mü? Rantsal dönüşüm mü?

Türkiye’nin terörden sonra en önemli gündem maddelerinden biri de kentsel dönüşüm. Kentsel Dönüşüm Yasası olarak da bilinen 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü Hakkındaki Kanun ile birlikte 2012 yılında başlayan çalışmalar hızla devam ediyor. Bu çalışmalar sonucunda 20 yıllık süreçte yaklaşık 7 milyon konutun yenilenmesi bekleniyor. .

 

Deprem kuşağı içinde yer alan bir deprem ülkesiyiz. Ülkemiz topraklarının yüzde 90'ı deprem kuşağı içinde yer almaktadır.  Ülkemizde konut stokunun yaklaşık yüzde 40’ı da  riskli, yapı ömrünü tamamlamış, sağlıksız ve ruhsatsız yapılaşmadan oluşuyor.

 

Ülkemiz nüfusunun yüzde 92'lik bölümünün, 1. ve 2. derece deprem kuşağı üzerine kurulmuş kentsel alanlarda yaşadığı göz önüne alındığında, depreme dayanıklı yapılaşmanın önemi daha iyi anlaşılıyor. 

 

Uzmanların yaptığı tanıma göre,Kentsel Dönüşüm; kentteki sorunlu alanların belirlenip, sağlıklı ve de yaşanılabilir hale getirilmesi amacı ile yeniden yapma veya sağlıklı hale getirmek için uygulama yapılması anlamına geliyor. Kısaca kentsel dönüşüm,bu şekilde de kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi, depreme dayanıklı olmayan, ekonomik ömrünü doldurmuş binaların yeniden yapılarak olası doğal afetler sonucu oluşacak zararların en aza indirilmesi amaçlanıyor. 

 

Bursa’da ilk kentsel dönüşüm uygulaması Doğanbey, Tayakadın, Kiremitçi ve Kırcaali Mahallelerinde gerçekleştirildi. Kâğıt üzerindeki olağanüstü planların arazide uygulanamaması,4 mahalleyi, kentin kalbinde yeni çöküntü bölgesi olmaya itmişti.

 

Bursa Osmangazi MHP Meclis üyesi Cemil Aydın,”Kentsel Dönüşüm” le ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın,  Osmangazi ilçesini ilgilendiren her projede olduğu gibi,“Kentsel dönüşümü Akpınar mahallesinden başlatıyorum” demesiOsmangazi Belediyesini yok sayma anlamı taşıdığını ifade ederek, bu söylemi yerinde bir söylem olarak görmediklerini belirtti.

 

Osmangazi Belediye Başkanlığı’nın ve meclis grubunda bu duruma “sessiz kalmasını” tasvip etmediklerini bildiren Aydın şöyle konuştu:

“Osmangazi Belediyesi’nin kentsel dönüşüm ile ilgili yaptırdığı  “Master Plan” çalışmasında,verilerin bölgedeki yolların genişliği, binaların sağlamlığı ve sosyal donatım alanlarının çokluğu iyi olarak sınıflandırıldığını göstermektedir. Yani kentsel dönüşümün bu bölgeden başlatılması ACİL değildir. Özel bir şirkete yaptırılan bu çalışma Osmangazi Belediyesi tarafından birçok kişi ve kuruma da sunulmuştur.Bölgeyle ilgili rantsal dönüşüm iddiaları had safhadadır. Buna rağmen bölge halkı dönüşüme sıcak bakıyorsa, burada ortaya çıkacak en önemli nokta oluşacak rantın yer sahiplerine ve kamuya adil bir şekilde dağıtılmasıdır.”

 

-Arazi Kullanım raporu

 

Son günlerde tekrar gündeme gelen dönüşüm projesinde ki; “Arazi Kullanım Analizi” raporununda;

“Proje Alanı: 429.000 metrekare       

Yapıların Toplam Taban Alanı:86.154 metrekare

Yeşil Alan: 145.520  metrekare

Meydanlar- Yaya Yolu:74.000 metrekare

Araç Yolu ve Kaldırımlar:77.840 metrekare

Bisiklet Yolları:18.000 metrekare” olarak Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından kamuoyuna duyurulduğunu bildiren, Cemil Aydın,şunları kaydetti:

“Burada dikkat çeken husus,  ticari alanların ve de inşaat emsal değerlerinin belirtilmemesidir. Yaklaşık 30 bin metrekare ticari alana ayrılacağı rakamlardan anlaşılmakta olup, verilecek emsal değerinin yüksek olması durumunda ticari ve maddi anlamda büyük bir rant oluşacağı muhakkaktır.Böyle bir ortamda oluşacak rantın kamu tarafından da paylaşılması, Bursa'mızın ve Osmangazi'nin en doğal hakkıdır.Unutulmasın ki, bölgedeki alanın 172.100 metrekaresi Maliye arazisidir. Kentsel dönüşümün doğru kurgulanabilmesi için bu büyük bir etkendir. Ayrıca Osmangazi Belediye Başkanlığının 1.000 metrekare yeri mevcut olup, kendi ilçemizde gerçekleşecek olan bu projede Osmangazi Belediye Başkanlığı ve meclisinin sessiz kalmayıp lehte veya aleyhte görüşlerini ifade etmesi gerekmektedir.”

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500