Advert
Ölümünün 16.yılında  Atatürk’ün Askeri  Elçibey (2)

Ölümünün 16.yılında Atatürk’ün Askeri Elçibey (2)

Karabağ’da Ermenilerin Türklere saldırılarının sürdüğü 1980’li yılların sonlarıdır.  Azerbaycan Türklerinin halkın bilinçlenmesi ve teşkilatlanması için büyük çaba sarf eden Elçibey, birçok dernek ve cemiyetin kurulmasında önayak olur. 

26 Ekim 1988’de “Varlık Cemiyeti” kurulur. Bir sırada kurulan teşkilatlar da bu cemiyete iltihak eder ve Halk Cephesi’nin kurulması gerektiği yönündeki halkın istekleri günden güne artar.

15 Kasım 1988’de Azerbaycan İlimler Akademisi’nin önünde yapılan mitingde Ebülfez Elçibey,“…ilan etmekle halk cephesi kurulamaz, değişik kesimlerden insanlar birleşip cepheyi kurmalıdırder.

 

O günlerde 2-3 günde bir yapılan mitinglerle halkın heyecanı üst seviyelere yükselmiştir. Elçibey, mitinglerde halkın istek ve arzularını açık bir şekilde dile getirmektedir.

22Kasım’daki mitingde O, “…yanlışlık Moskova’dan atanan yönetimdedir, Azerbaycan bağımsızlığını yitirmiştir”, 27 Kasım mitinginde ise, işi daha ileri götürerek, “Azerbaycan halkının en büyük ideali birleşmektir” demiştir.

 

Halk Cephesi 1989′da ilk ‘yarı legal’kongresinde ‘Azat Azerbaycan’ mücadelesinin başını çekecek lider olarak seçilen Elçibey’in öncelikli iki hedefi vardır:

1. Azerbaycan’ın tam bağımsızlığı

2. Karabağ’ın kurtarılması. 

Elçibey’in ilk aktif eylemini binlerce Azerbaycan Türk’ünün İran sınırına yaptığı ünlü yürüyüşle gerçekleştirdi. Esinin kaynağı Berlin Duvarı’nın yıkılmasıydı. Nahcivan ve Astra’dan binlerce Azerbaycan Türk’ü, 30 Aralık’ta “Yaşasın Tebriz-Bakü” sloganlarıyla sınıra dayandığında, ne Rus askerleri ne de İran askerleri çatışmayı göze alabilmişti. Dikenli teller ise “Birleşmiş Azerbaycan” sloganlarıyla parçalanmıştı.

 

1990′da dünyaya ‘barış ve kardeşlik’ mesajları veren SSCB lideri Mihail Gorbaçov,19 Ocak’ı 20 Ocak’a bağlayan gece Kızıl Ordu’ya tankları tıpkı 70 yıl öncesindeki gibi Bakü’deki “bağımsızlık” hareketini susturmaya yönelik Bakü’ye girme emri verir.

 

1918′deMehmet Emin Resulzade öncülüğünde kurulan Türk Milletinin ilk Demokratik Azerbaycan Cumhuriyeti Devleti, 27 Nisan 1920′de Kızıl Ordu tarafından ortadan kaldırılmıştı.20 Ocak hareketi, tarihin bir tekerrürü olarak kaldı. Bakü’deki ünlü Azatlık Meydanı’nı dolduran milyonlar kendilerini tankların önüne atarak bağımsızlık uğruna 130 kişi hayatını yitirdi, 700′ü yaralandı.

28 Mayıs 1918 yılında kurulan, Azerbaycan Demokratik Türk Cumhuriyeti’nin ilk meclis binası çatısından Kızıl Ordu tarafından indirilen 3 renkli Azerbaycan Cumhuriyeti Bayrağı, 70 yıl sonra 28 Mayıs 1990 tarihinde aynı yere dikmek, şerefi Ebülfez Elçibey’e nasip oldu. Ay yıldızlı üç renkli bayrağı dikerken, Elçibey’in o andaki duygularını; “Sevinçten gözümden iki damla yaş düştü ve ellerim titredi” diye dile getirmişti.

Elçibey’in Cumhurbaşkanlığı dönemindeki en büyük başarılarından biri 80 binlik Rus askerini Azerbaycan topraklarından çıkarmasıdır. Rusya ile imzalanan uluslararası antlaşma gereği, 1993 yılının 26 Mayısında, 73 yıl aradan sonra Rus askerleri Azerbaycan topraklarını kansız savaşsız terk etmesini sağlar.

 

Elçibey Cumhurbaşkanı seçildikten 100 gün sonra Moskova'dan en ünlü gazetecilerden bir grubu kabul edip görüşür. Görüşme sonucunda;

Moskova Haberleri Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni LeonidKarpinski: "En ilginç yenilik Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın şahsiyetidir. İlk bakışta O'nun gerçek bir aydın olduğunu görüyorsunuz. Ve gerçek aydın gibi idealist olduğunu”

 

-Haberler Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Glembiovski:"Elçibey gerçek bir aydındır. Ben buna bir daha şahit oldum. Siyasi sahneye bilgili, samimi, enerjili, güçlü maneviyat sahibi bir Lider çıkmıştır. Bu Elçi Bey'dir!" şeklinde kanaatlerini dile getirirler.

 

Yarın:( Rusya Devlet Başkanı Yetsin’in Elçibey’den ricası)

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500