Advert
Kimsesiz şehir İnegöl
Erkan Ateş

Kimsesiz şehir İnegöl

 

Her şehrin bölgesine ve ülkesine göre bazı katma değerleri vardır.Bu değerler ölçüsünde de hizmet ve yaşam kalitesi beklenir.Bursa Büyükşehir Belediyesi 2 yılını dolduran Bütünşehir uygulamasını bugünlerde billboardlara taşıyarak bu alanda yeni bir reklam kampanyası oluşturmuş. Bütünşehir yasasının getirdiklerinin götürdüklerine oranla kıyaslandığında, özellikle İnegöl gibi büyük ilçelerin  olumsuz etkilendiğini görüyoruz.

İnegöl’ün  bir ilçe olarak ülkemize birçok ilden çok daha büyük bir katma değer sağladığı ortadayken neden merkezi hizmetten yoksun? 13 yıllık iktidar partisini en güçlü destekleyen ilçelerden biri olan İnegöl’de son 13 yıldır adalet sarayı  ve devlet hastanesi dışında ele avuca gelen bir şey varmıdır bilmiyorum.Kaldı ki devlet hastanesi konusu ise muamma. Özellikle devlet hastanesinin yeri konusunda yoğun itirazlar olmasına rağmen, hava kirliliğinin en yoğun hissedildiği yerde konuşlanması, nitelik olarak, birçok ilden fazla nüfusa sahip ilçede, hastanede yeterli hizmet verilmeyerek sürekli Bursa’ya sevklerin olması da oldukça büyük problem niteliğinde.

  Bursa Büyükşehir Belediyesi 90 köyü olan İnegöl’ü Bütünşehir yasası gereğince kendine bağladı. Ancak hizmet verebilir duruma getiremedi. İnegöl kendi kaderine terk edilmiş bir durumdadır, kendi çabası ile üreterek var olmaya ve ayakta durmaya çalışmaktadır.

 Yerelde İnegöl Belediyesi, Büyükşehir’in alanına giren bir çok hizmeti üstlenmiş durumda. Bu hizmetlerin karşılığını şimdilik üstlenene İnegöl belediyesi  yeni hizmetlere bu nedenle kapısını kapamış görünüyor.

Nilüfer Belediyesi sitelere ve evlere çiçek ve ağaç dağıtarak şehrin güzelleştirilmesini sağlarken İnegöl Belediyesi’nin Büyükşehir’in yaptığı yolları çimlemek ve yeşillendirmek zorunda kalması çok düşündürücü.

Geniş çaplı sanayi bölgesi olması ve coğrafi konumu nedeni ile hava kirliliğinin de oldukça yoğun olduğu ilçede, bu konuda ne bir denetleme yapılıyor ne de önlem alınıyor.

Bütünşehirde her türlü yatırım, hızlı tren, havaalanı ve benzeri, Yenişehir’e ve benzeri ilçelere yapılırken, İnegöl –ki bu ilçe Bursa-Ankara karayolu üzerinde önemli bir konumda olmasına rağmen- kalıcı ve ekonomik anlamda faydalı hiçbir yatırıma sahip olamamaktadır.

Bütünşehir'e geçildikten sonra, İnegöl Belediyesi, elinden alınan yetkileri nedeni ile ilçede sadece sosyal anlamda belediyecilik yapmaya başlamış. Büyükşehir’in İnegöl’ü görmezden geldiği aşikar. Sosyal belediyecilik yanında, alt yapı ve benzeri birçok ihtiyacın da karşılanması gerektiği görülüyor.

 Anlaşılan İnegöllülerinde Nilüferliler gibi yerel belediyesine sahip çıkma zamanı gelmiş de geçiyor.Bu süreçte İnegöl e sahip çıkmayanların, İnegöl’ün il olmasını istemeyenler ile örtüşmeside tesadüf değildir.Ancak İnegöl ile ilgili İl talebi ana muhalefet partisinin masasında durduğunu ve İnegöl ile ilgili çok geniş bir çalışma takviminin hazırlandığını şimdiden söyleyebiliriz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500