Advert
15 Temmuz’u doğru okumak…

15 Temmuz’u doğru okumak…

'agazete' olarak ulaştığımız “güncel” listeyi Bursa kamuoyu ile paylaşırken habercilik güdüsünden başka bir referansımız olmadı. Fıtratımızı bilenler haysiyet cellatlığı yap(a)mayacak kadar etik değerleri ve sorumluluk duygusu sınırlarımızı keskin tuttuğumuzun farkındadırlar.

Yakın tarihimizin ön önemli cümlelerinden birisi “Ben dahil artık hiç kimse 15 Temmuz’dan önceki gibi davranamaz” cümlesidir. Bu söz bu ülkede yaşayan, vergi ödeyen, özel ya da tüzel kurumlarda görev yapan herkesin bilmesi ona göre davranması ve pozisyon alması gereken bir hedef olmalıdır.

Kimse 15 Temmuz hiç yaşanmamış gibi davranamaz. Belediyeler, Kamu Kurum ve Kuruluşları, BTSO, Uludağ Üniversitesi, Özel Kurumlar, Odalar ve STK lar kendilerini check etmek ve içlerini temizlemek zorundadırlar.

Biz bu “güncel” listeyi yayınlarken evrensel hukukun “ Suçu ispat edilene kadar herkes suçsuzdur.”temel ilkesiyle hareket ederek kimseyi yargılayıp hüküm vermemekle birlikte tutuklananların bile hüküm giyene kadar masum olduğunu düşünmek zorunda olduğumuzu biliyorduk.

Bu “güncel” listede adı olanların çevre baskısı ile karşılaşabilecekleri ihtimali, gazetecilik refleksimize engel olamaz. Böyle düşünenlere kendilerini ‘ama’sız,  ‘fakat’sız cümlelerle doğru ifade edebilmek adına sayfalarımız açıktır.

Unutulmalıdır ki; köprüden önceki son çıkışta Türk Halkı ve Türkiye Cumhuriyeti askerlerin omuz omuza mücadelesi ile FETÖ nün hain planı imha edilmiştir.

Anadolu topraklarında yaşamak bedel istiyor. Biz ülke olarak bu bedeli geçmişte çok ödedik. Gelecekte de ödemeye devam edeceğiz. Çünkü bu cennet topraklarda gözü olan yeterince düşmanımız var. Ağacın baltaya dediği gibi kendisini kesenin sapının kendinden olmasının hüznünü yaşamamak için ulusça uyanık olmak zorundayız.

Eğitimde millinin bile üzerine çıkarak evrenseli yakalayarak, üretimde katma değeri yüksek ve global pazarlanabilir ürünleri yaratarak, siyasi ve sosyal istikrarı yaşayarak orta çağ karanlığını delerek ışığa doğru koşarız. Akıl yolundan ayrılan dininin adresini bulamaz.

Bir olmazsak, iri olamazsak, diri olamazsak bir sonraki melun dalga ile hiçlik denizine sürüklenerek kaybolup gideriz.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500