Advert
Meydan isimleriyle yapboz oynamayın!

Meydan isimleriyle yapboz oynamayın!

Şehreküstü ile ilgili kaynaklarda iki türlü bilgi vardır. İki bilgi kaynak olarak Osmanlı’dan gelmedir. O nedenle meydan ve sokak isimleri değiştirilirken ceket bozup yelek yapılmamalıdır. Şehreküstü Meydanı, Bursa’nın Osmanlı tarihi kimliğinin damgasını vurduğu bir yerdir. Eğer 15 Temmuz sonrası nöbet tutulan Şehreküstü Meydanı’na yeni dönemle ilgili anlam katmak isteniyorsa Şehreküstü Demokrasi ve Milli İrade Meydanı” dersiniz olur biter. 15 Temmuz’u anacağım diye asırlardır var olan ismi yok etmek olmaz. Ben yaparım olur demek doğru değildir. Bursa’yı Bursalılara yabancılaştırırsınız.

Birincisi

Şehrin en son yerleşmesinin olduğu yere; "Şehire küsen / Şehire küstü" adı verilirdi. Buradaki en son evden ötesi, tarlalar ve yeşil alanların başladığı sınır olurdu. 

Bursa'da yaşayan bir zatın, şehrin günlük gailelerinden bunalması ve evini, Bursa'nın (o yıllar için tabii ki) en uç bölgesine yapması ve artık burada ikamet etmeye başlamasından ötürü, bu zatın evinin bulunduğu yere; "Şehire Küstü" adı verilmiştir.

Şehir o yıllarda bilindiği üzere, Ulucami ve Hisar bölgelerinden oluşmaktaydı. Günümüzde ise artık Şehreküstü,Bursa'nın tam içinde kalmış ve nirengi noktalarından biri olmuşsa da, ismi yüzyıllardır değişmeden gelebilmiştir. 

İkincisi

Osmanlıca'da bugünkü sosyete yerine Şehrek kelimesi kullanılırmış. Burada ikamet edenler de zengin insanlarmış. Şehrek üstü belli bir sınıfın üstünde geliri olan insanların oturduğu yer anlamında semtin adı Şehreküstü kalmış.

Bir de 1940’larda İtalyan asıllı bir kişinin şirketinin bulunduğu Şehreküstü Meydanına halk arasında adamın adı olan FomoraMeydanı’da denmektedir. Şirket kapanmış adamcağız ölmüş ama namı hala yürümektedir. Adresler ile fazla oynamayın kendi adresinizi kaybedersiniz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500