Advert
Türkiye, İtalya’dan temizdir!
Osman Gürçay

Türkiye, İtalya’dan temizdir!

Küresel koronavirüs salgını bütün dünyayı korku tüneline soktu ama bu anlamlı ve gerekli olan korkuyu panik olarak tetiklemek isteyenler sosyal medyada fink atıyor.

Bir yerlerden kopyaladıkları gerçek olup olmadığı bilinmeyen İtalya – Türkiye gün, vaka ve ölüm rakamlarını yazıp mukayese ediyorlar ve felakete yolculuk senaryoları yazıyorlar.

Öncelikle şunu bilelim ki; İtalya ve İspanya bu virüse karşı tek ayak üstünde yakalandıklarından hasar büyük olmuştur.

İtalya’ya bir ayda gelen turist sayısı bizim bir yıllık turizm toplamımızdan daha fazladır. Bu da ülkeye virüs taşınmasında ve yayılmasında önemli bir kriterdir.

Krizin ilk günlerinde ve ilk kez benim yazdığım gibi bizim taharet ve klozetlerde taharet musluğu olması beden temizliği, hijyen açısından çok önemlidir.

Bizde eliyle depremi ittiğini anlatan, uzay mekiğinin cıvatasını dua ile gevşettiğini iddia eden, üfürükle şifa dağıttığı söyleyen yobazlar var.

Bu sadece onlara inanan saflara zarar verir ama İtalya’da kötülüklerden ve virüsten korumak için papanın okunmuş suyunu Aziz Petrus Meydanında aynı kaşıkla insanların ağzına sokan yobazları daha tehlikelidir.

Bizim en büyük toplumsal hastalığımız, tedbir almadan tevekküle inanmaktır.

Çoğumuzun Nasrettin Hoca fıkralarına konu olmuş eşeğini sağlam kazığa bağlamadan Allah’a emanet etme alışkanlığımız var.

Uzak Doğu’da Güney Amerika’da spor yaparken, tefsirler okurken, neler yaparken, neler kaptığın seni ilgilendirir ama bir PANDEMİ vakasında topluma zarar verme ihtimalini göz adı etme aptallığını yapmayacaksın. Bu konuyu ayrıca ve geniş olarak işleyeceğim.

Bir de birkaç yönden test sıkıntımız var.

Test yapılacak hastane, kit ve ekip yetersizliği sorunları olduğu anlatılıyor.

Bazı kurnazlar ve parası olan tipler var ve yasak olmasına rağmen paralı test yapıyorlar.

Toplumda, ‘bilinçli olarak’ az test yapılarak az vaka açıklama yapılıyor algısı yaratılıyor. Bu konuda Sağlık Bakanlığı'nın güvenirliliğini kaybetmemesi için açık olmasında yarar var.

Bir metreden ateş ölçmek bir test değil acil önlem, test olarak abartılması da zevzekliktir. Belirtilerinin ilk günden sonra 14 gün içinde çıkacağı bir hastalığı erken tespit ederek yayılmasını önleyecek tek test kandan alınan örnekle yapılır.

Ve en önemlisi bu zor günlerin COVİD 19 canavarı ile savaşan gladyatörleri olan sağlık çalışanlarımıza, Diyanet alkış saatinde sela verme densizliğini yapsa da inadına daha güçlü alkışa, onların canları pahasına yaptığı mücadeleye saygı duymaya ve destek olmaya devam edelim.

Sokağa gezme ve merak dürtüsünü gidermek için çıkmayalım derken aklıma hep bu süreçte yevmiyeleri kesilen SGK’lı bile olmayan vatandaşlarımız geliyor.

Belediyeler caddeleri, sokakları pahalı ama gereksiz, yararsız ve hatta kirletici kimyasallara bulayacaklarına ve bazı kurumlar gereksiz yerlere bütçe ayıracaklarına sosyo ekonomik açıdan düşük geliri olan mahallelere mobil mutfaklar ile yemek servisi yapabilirler.

Yaza huzurla gezebilmek için bu dönemde işin yoksa gezme ve

#evdekal Türkiye!  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500