Advert
Kimler uzman, kimler sazan
Osman Gürçay

Kimler uzman, kimler sazan

Mavi gezegende ‘uzman’ sayısının en çok olduğu ama yüzde doksanının kendini bilmediği tek ülkenin Türkiye olduğunu söyleyebilirim.

Bazı tipler var ki; kadını, erkeği, hocası, karısı kocası gündem ne olursa olsun ekranda arzı endam edip ahkâm kesiyorlar.

Kişi, mantar tabancası bile kullanmamış ama terör uzmanı olarak bölgeyi, ülkeyi ve hatta dünyayı yorumluyor.

Kişi, uzman olarak ekonomi tartışıyor ve Merkez Bankası'ndaki dövizleri serbest piyasaya satarak ekonomiyi düzelteceğini sanıyor. Sanmakla kalmıyor iddia ediyor. Bu adam pokerde kazananın hep çok parası olanın olduğunu kahvedeki adam kadar bile bilmiyor.

Bunların çoğu ekranları ve konuyu kirleten bizi hasta eden CORONOVİRÜS gibi her yere bulaşıyorlar.

Bu arada bu rüzgara kendini kaptıran Mete Yarar gibi birkaç gerçek uzmanlar da ekran virüsü kapıp aynı anda üç TV ekranında ve hatta ekranda kendine kur yapan yılan suratlı kadının bile programına çıkıyor.

YAĞIZ ÜRESİN

Bunlara bakarken ne zaman yemek yiyorlar, ne zaman çalışıyorlar, ne zaman yatıyorlar ne zaman banyo yapıyorlar diye ciddi olarak düşünüyorum.

CORONOVİRÜS konusunu 7x24 takip ediyorum. Nagehan gibi çöplerin olduğu programlara sadece kimlik tespiti yapmak için girip çıkıyorum.

CORONOVİRÜS bu kadar ‘popüler’ olmadığı ilk günlerdeki favorim Doç. Dr. Oytun Erbaş oldu.

Üç sihirli ve basit formül ile konuyu başında bitirdi.

Kendisine çok yakışan ege aksanı ile ellerinizi beş dakika süre sabunlayın, kolonya ile dezenfekte edin ve sonradan adını sosyal mesafe koydukları yakın temastan kaçının dedi.

Haa birde moralinizi yüksek tutun diye ekledi.

Ve tahmin edeceğiniz gibi eski hocalar onun bu önerilerine karşı çıktılar ve söylediklerini ayak paça çorbası anlayışı gibi ‘konuyu hafife alma, oyun oynama Oytun’ dediler.

KAYIHAN PALA

Aradan bir ay geçti bugün hepsi hatta Dünya, Oytun Hocanın üç basit önlemi etrafında toplandılar.

Asık suratlı olsa da Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan konuya hakim ve asla eyyam yapmayan görüşleri ile kalplerde yerini aldı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara alınan kararları ve önerileri panik yaratmadan kafalarımıza yerleştirdi.

İstanbul Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Yağız Üresin, böyle dönemlerde ortaya çıkan ilaç sahtekârlarını sert şekilde eleştirerek, sürecin bilim ile atlatılacağının müjdesini verdi.

OYTUN ERBAŞ

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Hocalarından Prof. Dr. Kayıhan Pala gerek paylaşımları, gerekse katıldığı programda çok net ve bilimsel tespit, uyarı ve önerileri ile bize ışık tuttu ve onur verdi.

Yaşı başı gereği Prof. Dr. Canan Karatay için bir şey demeyeceğim ama dememe ramak kaldığını da ifade ediyorum.

Allah’tan sosyal mesafe önlemleri gereği bu ara stüdyolara sazanlar alınmıyor da inandığımız bilgisi, ifadesi belagat sahibi uzmanları dinleyebiliyoruz.

Geride kalanlara bakarsanız hükümete yağ çekmekten, halka sabır öğretmekten başka bir işe yaramıyor.

Son olarak kurumlara bakalım ve hak edenin hakkını verelim.

Hükümetin ekonomik paketini ve Sağlık Bakanının son basın toplantısı hariç başarılı çizgisinin hakkını teslim ederken, Milli Eğitim Bakanını o fahiş hatayı işleyeni görevden alana kadar kırmızı koltuğa oturtalım.

 

ATEŞ KARA

MEHMET CEYHAN

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500