Advert
Hayır da kendinize şer de kendinize
Mehmet Çetinkaya

Hayır da kendinize şer de kendinize

Bu cuma günü de sizlere Kur’an-ı Kerim’in en uzun suresi olan Bakara suresinin son üç ayet mealini aktaracağım. 

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

284. Göklerde ve yerdekilerin hepsi Allah’ındır. İçinizdekileri açığa vursanız da gizleseniz de Allah ondan dolayı sizi hesaba çekecektir, sonra dilediğini affeder, dilediğine de azap eder. Allah her şeye kadirdir.

285. Peygamber, Rabbi tarafından kendisine indirilene iman etti, müminler de (iman ettiler). Her biri Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine iman ettiler. ‘Allah’ın peygamberlerinden hiçbiri arasında ayırım yapmayız. İşittik, itaat ettik. Ey Rabbimiz, affına sığındık! Dönüş sanadır’ dediler.

286. Allah her şahsı, ancak gücünün yettiği ölçüde mükellef kılar. Herkesin kazandığı (hayır) kendine, yapacağı (şer) de kendinedir. Rabbimiz! Unutursak veya hataya düşersek bizi sorumlu tutma. Ey Rabbimiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır bir yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği işler de yükleme! Bizi affet! Bizi bağışla! Bize acı! Sen bizim mevlamızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et!
Bakara suresinin son iki ayeti ‘Amena Resülü’ diye anılan ayetler, ilahi emirler karşısında mutlak itaate yönelen müminlerin inançlarındaki sadakatlerini ifade etmektedir. 
Bir önceki ayette geçen ‘İçinizdekileri açıklasanız da, gizleseniz de Allah sizi hesaba çekecektir’ haberiyle endişeye kapılan müminlere bu ayetlerde kolaylık bahşedilmiş, mükellefiyetler hafifletilmiştir. 
Böylece Allah’a tam itaat ve iltica meyvelerini verirken yersiz kuşkular da bertaraf edilmiştir.
Miraç gecesinde Peygamberimize vasıtasız şekilde vahiy olunun bu ayetler, Peygamberimiz tarafında övülmüş, her zaman ve özellikle yatmadan önce okunması tavsiye edilmiştir. 
Bakara suresinin son iki ayeti büyük bir duadır. Genelde camilerimizde yatsı namazından sonra okunur. 
Her şeye kadir olan Yüce Allah (c.c.) bizleri doğru yoldan ayırmasın inşallah.
Ya Rabbi! Sana açılan elleri, sana yönelen gönülleri, sana yalvaran dilleri boş çevirme Rabbim.
Ya Rabbi! Bizleri bağışla, bizlere merhamet et, bizlere hidayet nasip eyle, bizlere helal rızık nasip eyle Rabbim.
Ya Rabbi! Hastalara şifa, dertlilere deva, borçlulara eda, sıkıntıda olanlara da ferahlık ver. Hakkımızda her daim hayırlısını ver ya Rabbim.
Recep cennette bir nehrin adıdır ki, onun suyu, sütten daha beyaz, baldan daha tatlı ve kardan daha soğuktur. Bu nehirden ancak Receb-i şerifte oruç tutan içer.’
Üç ayların başlangıcı olan Recep ayı (1441) mübarek olsun.
Hayırlı cumalar diliyorum.
Selam ve dua ile...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500