Advert
Paranın gözü kör olsun!
Osman Gürçay

Paranın gözü kör olsun!

Dünyada insanca yaşamanın asgari koşullarını anlatması gereken hak ve ilahi adaletin sözcüsü olarak bilinen Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan çıkan tamamen ‘la dini’ fetva kıvamındaki laflara bakınca inanç dünyamızın ne kadar sığ anlayışlara teslim edildiğini görüyoruz.

Bu sığlık bir bakanlığın bütçesinden fazla kaynağı olan bir kurumun rehberi olduğu inanç dünyamızda kerameti kendinden menkul kişilerle ve tarikatların ellerine teslim edilmesi tesadüf olmuyor.

Fakirliği kutsayan bir anlayışın hakim olmasını isteyenlerin kendi özellerinde hesapsız bir zenginliği yaşamalarının sebebi toplumun hastalığıdır.

Topluma, kanaat etmenin hırstan arınmak olduğunu unutturup, yokluğu bir sınav olarak gösterenler, o çile kapısına önce kendileri gitmedikçe inandırıcılıkları olamaz.

Tuz koktu mu saklayacak bir şey bulamayız ki; tağşiş denilen gıdada sahtecilik yapanlara bile bile kanan bir topluluk haline dönüştük.

Kıymanın kilosunun 60 lira olduğu bir ülkede sucuğun salamın kilosunu 30 liradan satın alanlar içinde at, eşek, kanatlı sakatat ve hatta domuz eti olduğunu bilmiyor mu sanıyorsunuz?

Ama paranın gözü kör olsun! 

Çocuğuna mahcup olmamak ve ona salam, sucuk yedirmek için bile bile satın alıyorlar. 

Pazarcıya hakkından fazlasını istemek haramdır demek yerine pazarlara akşam vakti gidip ucuz çıkıntıları alın demek hangi dinin öğretisidir?

Vicdanı kör olanlara karşı hak aramanın kadere isyan suçu algısının olduğu bir toplumda dini değerlerin sistematik bir şekilde çarpıtılmasının sonuçlarını yaşıyoruz.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500