Advert
Osman Gazi nasıl soyulurdu?

Osman Gazi nasıl soyulurdu?

     Bursa’yı mesken edinmek için ömrünün son demlerinde hisar önüne kadar gelip Bursa’yı kuşatan Osman Gazi, son nefesini verirken oğluna sabahın ilk ışıkları ile pırıl pırıl parlayan Bizans tekfurunun saray kulesinin kurşun ile kaplı çatısını gösterip “Orhan! Bursa’yı almak sana kısmet olacak beni o gümüşlü kubbenin altına gömün”diye vasiyet ettiği söylenir.

İşte o Osman Gazi’nin ömrü vefa etseydi de Bursa’yı aldıktan sonra eşi Malhun Hatun ile oğulları Alaattin ve Orhan ile çekirdek aile olarak günümüzde bir Uludağ sefası yapalım deseydi acaba başına neler gelirdi düşündünüz mü?

Sabahın erken saatinde PO 11 nolu Teleferik otobüsüne binmek için iki tam iki yarım bilete 6,5 akçe ödeyecekti. Teleferik işletmesi gişesine de gidiş dönüş dört kişi 140 akçe bayılacaktı.

Sarıalan’da inip bir dolaşmak isteseler adım başı para tuzakları ile karşılaşacaklardı. Hepsinden sıyırdı diyelim kişi başı en az bir WC olmazsa olmaz olduğundan 4 akçe de ona verecekti. Yengem Malhun Hatun,Sarıalan Orman Evlerinde “Bir gece kalalım be Osman Bey” derse kuru mutfak sadece yatak için 300 Akçe’de ona verecekti. Gezi için Teleferik ile devam edip oteller ikinci bölgesine intikal ettiklerinde Oteller birinci bölge ya da Bakacak farketmeden minibüslere kişi başı gidiş dönüş 5’den dört kişi20 Akçe’deödeseydi, Aç bilaç simit bile almadan Osman Bey’in Uludağ sefası toplam 470.5 akçeye patlayacaktı. 3 öğün yemek içmek için de bir 200 akçe koysak toplam 670,5 Akçe Osman Beyi fena halde gererdi.

Günümüzde asgari ücretli bir aile zaten böyle bir gezi yaparsa ekonomik harakiri yapmış olur da orta gelir düzeyi için bile Uludağ sefası dedikleri şey cefadır ve zulümdür.

Benim çocukluğumda Uludağ kışın İstanbul zenginlerinin, yazın Bursalı hali vakti yerinde ailelerin kamp yaptığı yerlerdi. Bir ara Bursa halkına hizmet vereyim dedi ama günümüzde artık Uludağ’a çıkmak için kredili banka müşterisi olmak gerekiyor.

Osman Bey, bir gün Bursa’nın böyle yönetileceğini, Uludağ’ın peşkeş çekileceğini hesap etseydi, inanıyorum ki oğlu Orhan’a Bursa’yı al demezdi.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500