Advert
Darbeler 14

Darbeler 14Özal, parti içi rahatsızlıkları da hissediyordu.Korkut Ve Yusuf Özal, kendilerine 1968 ‘ de takılan “ Takunyalı biraderler”  ünvanını değiştirmek için gayret etmek şöyle dursun, inadına kuvvetlendirmek istercesine davranıyorlardı.
Herkesin yaşam tarzını ve anlayışını tenkit ettiği Semra hanım, aslında partinin modern yüzünü temsil ediyordu, ama çocukları Ahmet, Zeynep ve Efe' nin iş ilişkileri, yaşamları ve aşkları da kamuoyunu rahatsız ediyordu.
       Semra Hanım’ın,ANAP  İstanbul İl Başkanlığı’na heveslenmesi ve Özal’ın gücüyle de  bu göreve gelmesi, partinin yükseliş çizgisinin aşağıya dönüşmesine sebep olmuştu.
Özal bunalmış ve Kenan Evren’ in görev süresinin sona ermesi ile Cumhurbaşkanlığı’nı arzu etmiş, seçilince de, O da, icraatın başında olan ve içinde kalmak isteyen her güçlü karakter gibi başkanlık, yarı başkanlık sistemlerini tartışmaya açmıştı. Bu gelişmelerin neticesinde,
ANAP önce Yıldırım Akbulut, daha sonra da Mesut Yılmaz dönemlerinde kan kaybetmeye devam etmişti..
Diğer taraftan Ecevit’ in DSP’si ve Demirel destekli Doğruyol Partisi, ANAP’ın ensesinde bitmişti..
Özal ile Demirel’ in Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlıkları dönemleri Türk siyasi partilerinin  şekil ve kabuk dönüştürerek, 1980 öncesindeki asıllarına rücu etmek dönemleriydi.
“Tapulu malıma gecekondu yaptırmam “ diyen Demirel ve emanetçileri, daha sonra da Tansu Çiller, ANAP’ a kaptırılan tabanı geri almak için müthiş bir mücadele sürdürüyorlardı.
Özal’ın   Cumhurbaşkanlığı’na seçilmesinden 2 sene sonra, Demirel 1991 yılında tekrar Başbakanlığa  gelmiş, Özal’ın ani ölümüyle, O da, “Cumhurbaşkanlığı makamı , başkasına ikram  edilecek bir makam değildir. “ diyerek Çankaya’ ya çıkmıştı. Meclis Başkanı olan Hüsamettin  Cindoruk, başbakanlık yapmak yürekliliğini gösteremeyince de, Tansu Çiller DYP’nin başına geçmişti,
Özal’ın başına gelen Demirel’ in de başına gelmiş, Mesut Yılmaz gibi,Tansu Çiller de, Çankaya’ ya tabi olmak tarihinde de, Meclis’ ten karga tulumba götürülmüşler, ve o tarihte İçişleri bakanı olan Nahit Menteşe de yıllar sonra bir televizyon programında, bu derdest olayından önceden haberi olmadığını söylemişti.Ağlar mısınız, güler misiniz acınacak halimize ?

       Bence bu olay bile gelmekte olan post modern  darbenin işaret fişeğiydi.
Diğer taraftan, 1994 tarihinde dünya ve tabii ki, Türkiye büyük bir ekonomik krizin eşiğine gelmişti.
Tansu Çiller, kim ne derse desin, 5 Nisan 1994 tarihinde aldığı yapısal reform kararları ile,Türkiye'yi bu krizden en az zararla çıkaran başbakandır.
Hükümet Doğruyol ve Sosyal Demokrat Halkçı Parti tarafından kurulmuştu.
Doğrusunu isterseniz, Erdal İnönü’ nün ölümü üzerine SDHP Genel Başkanlığı’ na ve Başbakan Yardımcılığına gelen Murat Karayalçın’ ın devlet adamlığı vasıfları da, bu yapısal reformların hayata geçirilmesinde önemli rolü olmuştur.
O tarihte Merkez Bankası’ nın başında Yaman Törüner gibi müthiş bir beynin bulunması,1994  krizinin  atlatılmasında çok önemli bir rol oynamıştır.
Demirel köşke çıktığında, Erdal İnönü’ nün SDHP’si iktidar ortağıydı..
Tansu Çiller de istememişti.
1993 seçimlerinde SDHP önemli Kürt liderleri aday göstererek Meclis’ e taşımış, onlar da seçildikten sonra SDHP den ayrılıp, kendi partilerini kurmuşlardı.Türkiye o gün, bu Kürt liderlerin ayrılıkçı söylemlerine hazır değildi.Bu sebeple, 3 Mart 1994 tarihinde dokunulmazlıkları kaldırılmış,17 Mart 1994 SDHP ile koalisyona devam etti. Kimi zaman Erdal İnönü, kimi zaman Murat Karayalçın Başbakan Yardımcısıydı..
1995 ‘ te SDHP tarihe havale edilmiş, CHP ‘ yeniden siyaset sahnesine çıkmıştı.
SDHP  tarihe intikal edince, ANAP, Doğruyol koalisyon hükûmetleri devri başlamıştı..
Mesut Yılmaz’ ın ANAP ‘ ı ile Tansu Çiller'in  Doğruyol’u  hem birlikte iktidardılar, hem de birbirlerinin kirli çamaşırlarını ortaya döküyorlardı.
Baktılar ki, ikisine de Yüce Divan yolu görünüyor; Ecevit’ e  yeni yeni gelişmekte olan Baykal’ ı gösterip, kirli çamaşırlarını O ‘nayıkattılar .Bu rezalet uzun sürmedi.Ve sona erdi..

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500