Advert
Hastane işi sevda işidir
Osman Gürçay

Hastane işi sevda işidir

Medicabil Hastanesi’nin on yılda neleri gerçekleştirdiği, kurucusu Ömer Faruk Bilgen Hoca’nın Medicabil için biçtiği 150 yıllık ömrün kalan 140 yılı süresince neler yapılacağını anlattığı bir toplantıya konuk olduk.

Ömer Faruk Hoca rakamlar ile dünden bugüne bir projeksiyon çizerek ve özellikle ortopedi konusundaki farkındalıklarını vurgularken ben geçmişe doğru bir yolculuk yaptım.

Medicabil Hastanesi’nin sağlık sektöründe hizmet verirken, yeni nesil hastane kavramı üzerinde de kafa yoran bir kurum olduğunu 2017’de Çelik Palas’ta bir ulusal kongre kıvamında düzenlediği YALIN HASTANE toplantısını takip etmiş olan bir Bursalı olarak yakından biliyorum.

Endüstriyel üretim modeli olarak algılanan YALIN ÜRETİM, Kaizen eğitimleri sonunda ulaşılan en kaliteli üretim sürecini, bir hastanede nasıl uygulanabileceğini o zaman öğrenmiştim.

Bu sürecin başlangıcında tam kadro personel eğitiminden sonraki aşamaları ise;

Hasta ve yakınları ile doğru iletişim

Hastanede muayene, teşhis ve tedavi hızı

Ameliyat sonrası yoğun bakım ve evde tedavi koşullarının sağlanması sonucunda hem yatak kapasitesi artırımı hem de evde kontrollü bakım ile kısa zamanda iyileşme…

Bu sürecin en kısa anlatımı hiç yatırım yapmadan hastanenin yatak kapasitesini ciddi oranda artırması olarak ifade edilebilir.

Medicabil Hastanesi’nin yakında yeni yazılımlar ile iletişimi güçlendirecek ataklarına devam edeceğini de öğrendim.

Toplantının sonunda Ömer Faruk Hoca gerçekleştirmek istediği bir projenin ilk adımını atarak aile büyüklerinin adını koyduğu bir vakıf ile vakıf üniversitesine yola çıktığını söyledi.

Üniversite kurmak zor bir iştir ama Medicabil’in on yılda geldiği noktayı düşünürsek hayal değildir.

Bize ev sahipliği yapan başta Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen olmak üzere, Prof. Dr. Oya Kutlar, Prof. Dr. Aysun Yılmazlar, Prof. Dr. Halil Özgüç ve benim için özel olan kardeşim Figen Opsar’a teşekkür ederek noktayı koyalım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500