Advert
Doğalgazın ‘kış’ hali cepleri hasta ediyor!
Osman Gürçay

Doğalgazın ‘kış’ hali cepleri hasta ediyor!

Deniz kıyılarında gezerken, havuzlarda yüzerken, dağlarda serin serin nefes alırken doğalgaza ‘şak’ diye geçirdikleri zamma karşı tepkimiz çok mülayim oluyor.

Posta kutusuna attıkları 20.00 liralık fatura yan giydirmelerle birlikte 28.00 lira olmuş ne gam! 

Faturadaki 8.00 liralık küçük artış ancak 4 kişilik bir ailenin bir seferlik WC parası eder. Biraz ailece haceti tutup eve yetişirsen o farkı kapatıverirsin.

Sadece ocakta ve banyoda kullandığımız doğalgaza gelen üç beş lira zam için yazın o keyifli ve sıcak günlerinde atar gider ne gereği var değil mi?

Doğal gazı faturasının yaz hali yumuşacıktır ve acıtmaz. Doğalgaz faturasının kış halinin fena olduğunu öğrenmek için şimdi tam zamanıdır.

Gerçi Türk Milletinin ittifakla hiç sevmediği matematik bilimini kullanıp oran hesabı yapanlar, o güzelim yaz günlerinde fitne fesat çıkarıp topu temeli ve kerameti 8.00 lira doğalgaz zammını eleştiriyorlar.

Neymiş? 

Doğalgaza yapılan yüzde 40 zam çok fazla olmuş ve halkı inim inim inletecekmiş! Hadi canım sen de! Ateş olsa değil bütçeyi, tiryakinin sigarasını bile yakmaz diye düşünüyorduk kiii!

Doğalgaz faturasının kış halinin fena olduğunu öğrenmek için şimdi tam zamanıdır.

Çokta sert girmeyen kış aylarının ilk faturası gelince bir anda sosyal medyada keyifli yaz selfi’leri yerini beddualar eşliğinde doğalgaz faturaları çekimleri alıverdi.


Doğalgazı faturasının yaz hali yumuşacıktır ve acıtmaz. Doğalgaz faturasının kış halinin fena olduğunu öğrenmek için şimdi tam zamanıdır.

Tepkilerin en masumunun ‘Yuh’ olduğunu söylersem gerisinin hesabını hayal gücünüze bırakıyorum.

Ama daha durun bu daha öncü deprem kıvamında bir sarsıntıdır.

Ocak ayındayız ama Bursa’da pastırma yazı uyuyakaldığından gerçek kışla henüz tanışamadık.

O girince (ki su rezervleri için girmeli) doğalgaz faturalarının bize nasıl gireceğini hep birlikte göreceğiz.

Ama bir şeyi anlamakta zorluk çekiyorum.

Yaz başında dış güçlerin dövize yaptıkları saldırı sonucunda dışa bağlı olduğumuz doğal gaz ve petrole okkalı zamlar zam gelmişti. 

Sonra bu saldırının püskürtüldüğünü dövizin ve ekonominin eğrisinin doğrultulduğunu bakın burası çok önemli diyerek ballandıra ballandıra anlatanlar petrol ve türevleri fiyatlarını neden kriz öncesine çekmezler?

Biz toplum olarak şunu bilmiyoruz. 

Türk Halkı 30 gün et yemezse ölmez ama et fiyatları şak diye düşer.

Bu tez bütün tüketimler için geçerlidir ama ‘şu parası olan yer abi karışmazsın’ ahlakımız var ya işte bizi doğalgazda, benzinde, ette, sütte, sebzede kazığa oturtan o hastalıklı anlayıştır.

Yeni doğalgaz faturası şimdiden geçmiş olsun!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500