Advert
Facebook Bursa’ya istasyon kuruyor!
Osman Gürçay

Facebook Bursa’ya istasyon kuruyor!

Bursa Ticaret Borsası’ndan FACEBOOK BURSA İSTASYON projesinin paydaşları TOBB, BTB, Facebook, Habitat Derneği işbirliği ve TOBB Bursa Genç Girişimciler Kurulu koordinasyonunda sürdürülecek olan Facebook İstasyon Bursa Bölgesel Topluluk Merkezi protokolü imza törenine davet aldım.

BTB’nin Doğanbey’deki mimarisini pek sevdiğim yeni üssüne gittiğimde beklediğimden daha yoğun bir ilginin olduğunu gördüm. BŞB Başkanı Alinur Aktaş, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, iki üniversitemizin rektörleri, BEBKA Genel Sekreteri, Facebook temsilcisi Çağatay Pekyörür ve ilgili birimlerin daire başkanlarının katılımı törenin anlam ve önemini ortaya koyuyordu.

Bu durumda doğal olarak toplantı odası yetersiz kaldı ama ortamın sıcaklığı ve tarihi dokusu bu sorunun ilacı oldu.

Protokol konuşmaları konunun ne kadar değerli olduğunun anlaşılması açısından beni çok mutlu etti.

Günümüz dünyasında sınırları yok eden dijital iletişimin hızını ve gücünü fark edemeyenlerin oyun dışı kaldığı sosyal, politik ve ekonomik ortam var.

Sadece Facebook özelinde dünyada 2 milyar 400 milyon insanın kullandığı, ülkemizde de yüzde 80’lere varan bir kullanıcısı olan bu ortama sanal alem yalan alem yakıştırması üzerinden bakanların taş devrinde kaldıklarının altını çiziyorum.

BURSA FACEBOOK İSTASYONU ilk kez Bursa’da açılmıyor. İstanbul’da başlayan süreç birçok ilde hayata geçtikten sonra Bursa’nın kronik sorunu olan algı gecikmesi sonucunda yeni başlıyor.

Ama törene katılımın yoğunluğu ve ağırlığı konuklarımızı gelecekte güzel adımlar atılacağı konunda umutlandırdı ve bunu dile getirdiler.

TOBB Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Acar, TOBB’un bu projeye desteğini üç algıyı tersine çevirerek bir çırpıda ve üç ana başlıkta şöyle anlattı.

1-Eski köye yeni adet getireceğiz
2-İcat çıkaracağız.
3-Kadınlar ellerinin hamuru ile erkek işine karışacak.

Aslında bu üç ana başlık yeni dünya düzenine direnen kafaların değişmesi gerektiğini ne kadar güzel anlatıyor.

Sosyal medya özelinde Facebook, nerede kimlerle birlikte gezdim, neler yedim ve arkadaş arama laf sokma kısır döngüsünün çok ötesinde yaşamı ekonomiyi birebir etkileyen bir iletişim gücü oldu.

Ben ilk Facebook kullanıcılarından biri olarak Facebook’un özellikle yazı hayatımda çok önemli bir yeri olduğunu ve bana büyük fırsatlar sunduğunu yaşayarak öğrendim.

FACEBOOK BURSA İSTASYON projesinde yer alan bulut bilişim, sosyal medyanın doğru kullanımı becerisi, algoritmik düşünme yetisinin kazandırılması, kodlama, programlama, yazılım temel bilgileri ve yazılım konusuna ilginin artırılması için önce eğitmenler eğitilecek ardından kurslar ve seminerler açılacağını duymak bana iyi geldi.

‘Bursalı’ Çağatay Pekyörür özel sohbette Bursa’da bu çalışmaların yanı sıra büyük şirketlerin zaten süreci bildiğini ve takip ettiğini ifade ederek KOBİ’lerin bu dev iletişim zincirde yer alarak dünyaya açılmalarının büyümenin anahtarı olduğunu anlattı.

Alinur Başkan geçmişimize sahip çıkan ama geleceği gören ve uyum sağlayan bir nesil için her türlü katkıyı vereceklerini anlattı.
Özer Matlı Başkan ise TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve BTB Başkanı olarak böyle önemli bir adımı Bursa adına gerçekleştirmenin, Bursa adına protokole imza atmanın mutluluğu ve gururu içinde konuklarını ağırladı.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500