Advert
Darbeler (11)

Darbeler (11)

Türk ekonomisine ve Türk siyasi hayatına Ecevit’in 11‘lerle kurduğu hükûmet  kadar menfi tesir icra eden başka bir hükûmet gelmemiştir.2 inci MÇ Hükûmeti tarafından,iç kargaşanın ve  Kıbrıs barış harekâtının getirdiği uluslararası sıkıştırmaların sonucu memlekette yaşanan döviz darlığını gidermek  ve özellikle Almanya’ da çalışan işçilerin paralarını Türkiye’ ye getirmek için, Merkez Bankası nezdinde Dövize Çevrilebilir Mevduat Hesabı açılmasına imkânı sağlanmıştı.

 

Bu hesaba dövizini yatıran Türk veya yabancı yatırımcıya dövizi Türk lirasına çevrilerek bir hesap açılıyor, uluslararası piyasada bankalar arası cari olan ve LİBOR diye adlandırılan ( Londra’da bankalar arası teklif edilen faiz) faiz miktarından bir, iki puanfazla  faiz veriliyor ve TC Merkez Bankası yatırımcıya,Türk Parasına çevrilmiş mevduatını talebi halinde, dövize çevirip iade etmeyi taahhüt ediyordu.

Bu hesapların faizleri Türk ekonomisine senede 60/ 70 milyon dolar yük getiriyordu ama, Türk ekonomisinin ihtiyaç duyduğu döviz ihtiyacını da önemli ölçüde gideriyordu..

 

Ecevit tekrar iktidar olur olmaz, ekonominin başına getirdiği marksizm’ e dar çerçeveden bakmayı aşamamış  bürokratlarının  tesiri ile DÇM’leri 7 senelik bir takvim içine yayarak ödeyeceğini ilân etti. Bunun sonucunda, art arda 209  yabancı bankayla borç erteleme anlaşması yapıldı..

Uluslararası finans dünyasında buna Moratoryum deniliyordu..

Şimdi, “ Notumuzu  durağana “ çevirdikleri için kızdığımız Standard&Poors, Moody’s , FitchRaytings gibi kredi değerlendirme kuruluşları var ya, hâlâ o moratoryumu unutmadıklarından bize nekes davranıyorlar.

Ecevit, Kıbrıs harekâtından sonra barış yapmasını becerememesi dolayısıyla uluslararası boykota sebep olmakla Türk ekonomisine verdiği zarar kadar büyük bir zararı,bu moratoryum kararı ile 2 inci kez vermişti.

 

(Bir üçüncüsü de 2001’de, Milli Güvenlik Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’le Anayasayı birbirlerine fırlatma olayından sonra, Genel Kurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun “ Bu olayı açıklarsanız ekonomik kriz çıkar,bunu bu çatı altında tutalım” şeklindeki ricalarına rağmen, kameraların karşısına geçip,ağlamaklı bir sesle konuşunca, dolar bir gecede 670 bin liradan 1 milyon 100 bin liraya çıkmış ; bankalar arası gecelik faiz de , % 6200‘lere fırlamıştı..)

 

Bu yazı dizisi hiç şüpheniz olmasın ki, CHP düşmanlığıyla yazılmamaktadır..Zaman Demirel ve AP politikaları hakkında da eleştirel bakış sergilenmektedir.

Bunları bilmezsek, darbeleri hazırlayan sosyolojik ve politik zemini anlatmazsak, darbeleri anlatmış olmayız ki..

Ecevit “ Kumar borcu olmayan 11 namuslu milletvekili arıyorum” demişti ama , o kabineye aldığı 11 adamdan ikisi hakkında suiistimal iddiaları kısa zamanda kulaktan kulağa fısıltılara; sütundan sütuna yazılara; soruşturma önergelerinde ise, sorulardan sorulara dönüşmüştü.

 

Sosyal medyada namus timsali olarak Rahşan hanımla resimleri paylaşılan Bülent Ecevit var ya, o Ecevit, 1979 ara seçimlerini müteakip istifa edince, bu iki bakanı, dedikodular ayyuka çıkmasına, Mecliste Feyzioğlu’nun bangır bangır bağırmasına rağmen “ Onur duydum”  diyerek CHP ‘ ye transfer etmiş ve 12 Eylül’ e kadar da korumuştu.

 

Turhan Feyzioğlu bu yolsuzlukları meclis gündemine getirmiş,CHP’nin engellemeleri ile karşılaşmıştı. Ama, 12 Eylül darbesinden sonra Ecevit’ in Gümrük Ve Tekel Bakan’ ı Tuncay Mataracı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar,Turhan Feyzioğlu’nun kamu oyuna duyurduğu yolsuzluk iddiaları ile ilgili olarak Yüce Divan görevini yapan Anayasa Mahkemesi’nde yargılanmış ve mahkûm olmuşlardı.

Anayasa Mahkemesi  bu dâva esnasında benim de şahit sıfatıyla bilgime müracaat etmişti.

 

Dâva esnasında anlaşılmıştı ki, Turhan Feyzioğlu’na  belge ve bilgiler, bütün gayretine rağmen yolsuzluklara engel olamayan, Hilmi İşgüzar’ın Müsteşarı rahmetli Mehmet Emin  Alanyalı tarafından verilmişti.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500