Advert
'Çoban Ateşi' siyaseti ısındırmaya yetecek mi?
Osman Gürçay

'Çoban Ateşi' siyaseti ısındırmaya yetecek mi?

Demokrat gelenekten gelen büyüklerin, özellikle Anayasa’nın ilk altı maddesi üzerinde yapılan polemik sonrasında kendileri için hiçbir şey talep etmeden tecrübeleri ile demokrasi ormanını yakmadan tutuşturdukları ‘Çoban Ateşi’nin bütün ülkeyi ısıtması amacıyla çıktıkları yolun Bursalı yoldaşları ziyaretimize geldi.

Müteşebbis gruptan İlhan Çelenk, Mehmet Seza Kornoşor ve İbrahim Çağatay, ‘Çoban Ateşi’nin maksat ve ilkelerini anlattılar.

Kısa zamanda partileşecek olan bu grup plan stratejilerini belirleyerek, kentlerde ve Bursa özelinde danışma ve tanışma toplantıları yaparak sonuç bildirgelerini sosyal medya üzerinden paylaşıyorlar.

Çağdaş demokratik hukuk devleti anlayışından ödün vermeden, geçmişin birikimi ve tecrübesini bu günlere aktararak ülkeyi aydınlık ve zengin bir geleceğe taşıma hedeflerinin altını çizdiler.

Toplumla uzlaşırken dürüst olacaklarını, yönetirken sorgulanmadan korkmadan hareket edeceklerini ve ülkeye hizmeti bir nöbet görevi olarak bilerek görev sürelerini iki dönemle sınırladıklarını ifade ettiler.

Tabandan gelen Kuvayi Milliye hareketi olarak niteledikleri bu ‘Çoban Ateşi’ hamlesinin sahibinin Türk Milleti olduğunu söylerken, hesap sormadan ve temizlenmeden geleceğe yürünmeyeceğini söylediler.

Rıfat Serdaroğlu ve Yaşar Topçu’nun akil gurubun temsilcileri olarak saygın bir yerde olduklarını ve partileşme sürecinde bayrağı gençlerin taşıyacağını önemle vurguladılar.

Demokrasinin evrensel kurallarının ülkeden ülkeye değişmediğini ifade ederek halktan alacakları demokratik güç dışında hiçbir egemen güçle işlerinin olmadığını anlattılar.

Sağ ve sol olarak ifade edilen kısır ve beyinlere duvarlar ören sistemlerin yerine merkezde demokratik sağlam bir kimlikle Türk halkının emrinde ve hizmetinde olacaklarını ifade ettiler.

Görevlendirmelerde liyakat esasından sapmadan, kimsesizlerin sesi ve halkın ücretsiz avukatı olarak yola çıkacaklar.

Bütün kuruluş metinlerinin güftesi güzeldir ama eserin bütününde önemli olan beste ve icradır diye bildiğimden, ‘Çoban Ateşi’nin sözlerinin eylemde de devam etmesini diliyorum. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500