Advert
Bu takım seneye yetmez...!

Bu takım seneye yetmez...!

 

 

Bursaspor 2016 yılını kayıp bir yıl olarak hatırlayacaktır. Yönetimin transfer başarısızlığı, saha içi başarısız sonuçlar, Bursa futbol kamuoyunun kimyasının bozulması, olağanüstü kongre süreci, kongrede yönetimin aklanmaması, kongre sonuçlarının mahkemeye düşmesi, yeni gelen yönetimin aynı adam ve yöntemlerle kulübü idare ederken eski yönetimi suçlaması, eski yönetimin giderayak Batalla ve Hamzaoğlu hamlesinin biraz olsun maya tutması sonucunda alınan bir kaç güzel sonuç dışında üçüncü lig takımına kendi evinde elenerek kupanın dışına itilmesi ile hatırlanmak bile istenmeyecek bir futbol yılının bitmesine 'bir' kaldı.

Son altı maçta puan dalında var olan 18 puanın sadece 3 ünü almak tüm birimleri ile Bursaspor'un karanlığa sürüklendiğinin göstergesidir. Bursaspor eski yönetimin yeni versiyonu ile iyi yönetilmemiştir ama yeni yönetim açısından da durum parlak değildir.

Tarihe not düşmek adına ifade etmek gerekir ki; başkan ve yönetim şeklen vardır ama kulübün yönetimi ‘dışardakilerin içerdekileri’ tarafından icra edilmektedir.

Siyaset olmamalı denilen Bursaspor'un içinde artık siyaset vardır. Hatta ötesi bile vardır. Eski başkana hırsız demek adet olmuşsa ve yönetim tarafından pompalanıyorsa öte yandan herhangi bir hırsıza hırsız demek yönetim tarafından infaz gerektiriyorsa o yönetim apartman bile yönetemez.

Ev hali sırları evin duvarlarının içinde kalır ve öyle de yapılacaktır ancak irade göstermeyen bir yönetim anlayışı kendini de temsil ettiği kurumu da bitirir. Bu yıl eksik fazla ziyadesiyle bitmiştir.

Susarak dilsiz şeytan olmamak için uyarı yapmayı görev biliyorum. Çünkü Bursaspor sıçrama tahtası olarak kullanılan bir platform değildir. Bursa'nın ortak değeridir.

Bitmemiş localar için alıcılara kimsenin gönül koyma hakkı yoktur. Takıma katkı olsun diye bedel ödemek ayrıdır. Profesyonel anlamda sahip olmak ayrıdır. Gelecek sezonda bile yetişme olasılığı zor olan locaları almıyor diye boykot lafını da çok komik buluyorum. Küfür ile stadı kapattırıp bir FB maçında satılacak bilet ile yaklaşık bütün locaların bedelini tahsil ettirmeyenler, boykot diye şov yapmasın komik oluyor.

Büyük camianın temsiliyeti de büyük olur. TFF de temsilimiz zayıftır. Diğer kurullar dahil hepsi etkisiz elemandır. Seçimleri İstanbul ikametgahından icazet alarak yaparsanız. Onun işaret ettiklerini listeye koyarsanız, ondan şikayetlerinizi de kapı arkalarında yapabilirsiniz. Ki öyle yapılmaktadır. Seçimli ve Mali Genel Kurullarda söz alanlara baktığınızda vahim tabloyu görmemek için kör olmaya gerek yoktur. Bir Mali Genel Kurulda sadece bir tribün lideri söz alıp, “konuşmayacaktı ama” diye söze başlıyorsa kurumunuzun profilini ve kalitesini yeniden sorgulamak diye bir derdinizin olması gerekir.

Savunma yapıyorsunuz cezaya ceza yiyorsunuz. Eleştirsin diye profesyonel tutmuşsunuz o da ceza yediriyor. Stat suluyorsunuz ceza yiyorsunuz. Bunu bahçıvan değil genel müdürünüz yapıyor. Seyirci maç seçmeye başladı ve taraftar kimliğini sadece deplasmanlarda gösteriyor. Bu yönetilemedi ve sadece küfür pazarlığına dönüştürüldü.

Serdar Aziz olayını bile yönetemediniz. Onu taraftarın önüne atıp, gitmesi için gizliden tezgah kurdunuz. Takım belli değil, gidecekler belli değil, kalacaklar belli değil. Her ucuza aldığınız futbolcudan bir Niyasse bir Kuweeıke bir Emenike yaratamazsınız.

Kümede 5 hafta önce kaldık ama gençleri hiç düşünmeyen bir teknik kadro oldu. Şampiyon kadronun omurgasını altyapıdan gençleri kazanan Samet Hoca kurdu ve Ertuğrul Hoca ile şampiyon olundu. Bu gerçeği görmezden gelmek sonucu değiştirmez. Evet bu takım seneye yetmez ve gelecek sene büyük sorunlar yaşayacağız. 2017’yi Rehabilitasyon yılı olarak görmek isterdim ama işin başında onu yapacak uzmanlar yoksa çöküş yılı olmasından korkarım.

Kurumları yönetenlerin reflekslerini başkaları belirlerse o irade değil icazet olur ve bunun için makamlara gerek yoktur ve uzaktan kumanda yeter.

Kimsenin samimiyetini sorgulamak gibi bir derdim yoktur, aksine yönetim kurulunun samimiyetlerine inanıyorum ama kapasite çıtasını yükselten bir şampiyon başkandan sonra güçlü irade beklenmektedir.

2017 sonunda bu tespitlerim için özür dilemeyi canı gönülden istiyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500