Advert
‘Mektebim’ nitelik diyor
Osman Gürçay

‘Mektebim’ nitelik diyor

Türkiye’de eğitim takviminin tam ortasında, öğrencilerini parasını peşin ödeyen müşteri, öğretmenlerini köle olarak gören zihniyetin yarattığı kaosun özel okullar sisteminin temeline bomba koyduğu bir dönemde, eğitim konusunda güzel şeyler duymaya ihtiyacımız vardı.

Mektebim Koleji, Bursa’da 15 bin metrekarelik kampüste başlatılan yeni yapılanmada sayısal değerlerin çok üstünde ve değerli olan eğitim kriterlerini anlattılar.

Mektebim Koleji’nin basın toplantısına Sancak Grubu'nun üst yönetimini temsilen Mehmet Sancak’ın yanı sıra Genel Müdür Servet Özkök ve Genel Müdür Yardımcısı Banu Gürün’ün katılması Bursa’ya verdikleri önemin göstergesiydi.

Genel Müdür Yardımcısı Banu Gürün’ün kısa tanıtımının ardından moderatörlüğünü yaptığı toplantı görsel bir sunumla başladı.

Mehmet Sancak selamlama konuşmasında Sancak Grubu'nun iştigal ettiği bütün sektörlerde saygınlığa ve etik değerlere çok önem verdiklerini, eğitimde de çıtayı en üste koyarak öncelikle ticari bir kaygı gütmeden, yarınların nitelikli bireylerini yetiştirecek öğrencilerin mezuniyetlerini gururla ifade edecekleri bir okul hedeflediklerinin altını çizdi.

Genel Müdür Servet Özkök, Mektebim Okulları'nın en değerlilerimiz dedikleri öğrencilerini, en kıymetlilerimiz dedikleri öğretmenlere teslim etmek için başlattıkları yeni sürecin ana başlıklarını bizlerle paylaştı. Nitelikli, çevre ile barışık, pencereleri dünyaya açık, kaliteli eğitimle farkındalıklarını gösterebilen öğrencilerin ‘mektebi’ olacaklarının vurguladı.

Bir soru üzerine kimse ile yarışmayacaklarını çünkü en acımasız rakip olarak kendilerini gördüklerini ifade eden Genel Müdür Özkök, 'agresif ve plansız büyümek gibi bir yanlışa düşmeyeceğiz' dedi.

Aslında satır arasında söylediği öğretmenlere tamamlayıcı sağlık sigortası ve sağladıkları yüksek lisans fırsatlarının yanı sıra franchise sisteme koydukları kriterler bakış açılarını net olarak gösteriyordu.

Büyüme odaklı konuşmasında apartmandan bozma ve kendilerine butik diyen ve sadece sınav odaklı okullara neden değinmediğini sorduğumda, 'o tip kurumların sürdürebilirliklerinin olmayacağını herkes anlayacaktır' dedi ve 'bizim çocuklarımızı sadece sınava değil dünyaya hazırlamak gibi derdimiz var' diyerek noktayı koydu.

Gatenby kitapları ile İngilizce'yi nasıl öğrenemeyiz sisteminden geldiği için İngilizce'nin bir yaşam biçimi olarak görüldüğünde nasıl kolayca öğrenileceğini anlatan Yabancı Dil Direktörü Lale Muti hocayı zevkle dinledim, hatta okula yazılasım geldi.

Okul Müdürü Ayhan Kakız en başta üç kuşak Bursalıyım deyince bir ‘Bursacı’ olarak çok mutlu oldum. Başarılı olmasını dilerken Bursa’nın geleneksel yapısının konservatif olduğunu, alışkanlıklarını zor değiştirdiğini bilerek hamle yapmasını bildiğini düşünüyorum.

Benim ülkemde en çok değişen sistem maalesef eğitim sistemidir. Darbe anayasalarını bile değiştiremiyoruz ama her gelen bakan, eğitimi kendi oyuncağı sanıyor ve dilediği gibi oynuyor. 

Oysa evrensel kriterler ile milli değerlerin birlikte yarattığı iklimin ürünü olarak eğitimin sürdürülebilirliği asla engellenmemelidir.

Bu olursa Mektebim güzel yarınlara uzanan yolda takılmadan yürür ve arzulanan hedefe ulaşır. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500