Advert
Bursa’nın ufak tefek faşistlerindenmişim!..
Osman Gürçay

Bursa’nın ufak tefek faşistlerindenmişim!..

Yaz aylarında biz Suriye’de şehitler verirken, Bursa’da sahillere seferler düzenleyip nargile partileri düzenleyen ve memleketlerini denize karşı mangal ateşi ile koruyan Suriyeli konuklarımıza (!) hizaya gel komutu çekilmesi gerektiğini yazınca gazeteci olan Alpaslan Yıldız’ın ‘Bursa’nın ufak tefek faşistleri’ belgeselindeki aktörlerden birisi de ben olmuştum.

Bu yazının bana karşı saldırı hakkı oluşturduğunu söyleyip ellerini ovuşturanlar oldu ama kulak asmadım.

Gazeteci Alpaslan Yıldız ile hem iyi tanışırım hem de iyi tartışırım ve belki ortalama on kriter üzerinden altısında farklı düşünürüz ama geriye kalan dürüstlük, vatan sevgisi, Bursa sevdası ve meslek onuru anlayışı gibi önemli dört kriter benim adıma dostluk için yeter de artar bile…

Siyasi eğilimler ve kimlikler değişir ama insan olmaksa mesele savunduğunuz çizgilerin kırmızısı hariç farklı düşünenlerle konuşmaktır asıl olan…

Ben değersizlerin yazılarını, havuz başında ya da Santorini kıyılarında selfie ile Suriyeli sevdalarına inanmıyorum ve dikkate almıyorum.

Ama Mudanya’da yaşayan gazeteci Alpaslan Yıldız’ın Suriyelilere bakışını bana ufak tefek faşist giydirmesine rağmen anlamlı bulurum.

Niyetinde akçe olmadığını bildiğim bütün düşüncelerine saygı duyarım.

Mudanya derken mesela ben sohbetlerimizde Hayri Başkan’ın özellikle Hasan Başkan’dan sonra Mudanya’yı doğru yönettiğini söylerim ama o aşırı yağış, sıcak ya da poyraz hasarlarının faturasını bile ona keser.

Günün sonunda yine görüşmek üzere gülerek vedalaşırız.

Ancak onunla Suriyeli insanlar ve Hayri Başkan konusunu birkaç yıl sonra masaya tekrar yatırma hakkımı da mahfuz tutuyorum. 

Elbette bu yazıyı durup dururken yazmadım. Muş Bulanık Derneği’nin etkinlik sunumunda birlikte idik ve toplantı öncesi katılımcılar arasında kim kime ne demiş üzerine bir panele (!) katkı olsun diye Alpaslan Bursa’nın ufak tefek faşistlerinden söz açınca yahu o listede ben de vardım ve sana cevap yazmadım dedim.

Yazsaydın abi ne duruyorsun yanıtını alınca yazmak farz oldu.  

Mesele herkesin aynı şeyi düşünerek anlaşması değildir kardeş; mesele, farklı düşünerek anlaşmak ve birbirinin fikrine saygı duyarak meslek onurunu yükseltmektir.

İmza; senin tabirinle Bursa’nın ufak tefek faşistlerinden birisinden en iyi dileklerle bendeniz!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500