Advert
Bankalara çalışan bir ekonomi çökmeye mahkumdur
Osman Gürçay

Bankalara çalışan bir ekonomi çökmeye mahkumdur

Alman ekonomisinin 2019'un ilk altı ayına yönelik devletin harcama ve gelirleri açıklayan Federal İstatistik Dairesi'nin verilerine göre devlet bütçesi ilk altı ayda harcamalarının üzerinde gelir elde etti.
 
İlk altı ayda 746 milyar 500 milyon Euro harcama yapılırken 791 milyar 800 milyon Euro gelir elde edildi ve buna göre ilk altı ayda 45 milyar 300 milyon Euro bütçe fazlası elde edildi. Bütçe fazlası sağlanmasının en önemli nedeni olarak da vergi gelirlerinin artışı olduğu ifade edildi.
 
Açıklanan rakamlarla 2019'un ilk 6 ayında bir yıl öncesine oranla elde edilen gelirde yüzde 3,2'lik bir artış kaydedildiği ve bunun da 24 milyar 600 milyon Euro’ya karşılık olduğu ifade ediliyor.
 
Buna karşılık Türk Ekonomisindeki bütün rakamlar maalesef eksi olarak dikkat çekmekte. 
 
Büyümenin (+ 0.9) olarak açıklanması, ekonomide (+5) büyümenin nüfus artışı ve diğer giderlerin karşılığı olarak görüldüğünden reel olarak (– 4.1) büyüme yani daralma ifade etmektedir.
 
Türkiye ile Almanya ekonomisini karşılaştırmak ve mukayese etmek elma ile armudu kıyaslamaktan çok daha anlamsızdır ama iki ülke ekonomisinin ilk on lider şirketlerine baktığımız zaman farkın nedenleri üzerine fazla düşünmeye gerek yoktur.
 
Almanya üreterek zenginleşiyor.
Biz borçlanarak tüketiyor ve yoksullaşıyoruz.
 
Bu durumda en çok semiren tefeciler ve bankalardır.
 
Bunun tablosu da çok net olarak ortaya konulmuştur.
 
Türkiye’de bankalar dışında devletin kurduğu petrol şirketi, çelik ve maden işletmeleri dışında bir şirket ilk 10 listesinde yoktur.
 
Bizim toplumsal refah için katma değerli üretim yapmaktan başka bir şansımız yokken, para üzerinden para kazanmak ve borçlanarak tüketmek yolunu seçmemizin sonuçları hazin bir tablo olarak tokat gibi yüzümüzde patlamaktadır. 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500