Advert
SGK ‘ben kendi paramın peşindeyim’ diyor!
Osman Gürçay

SGK ‘ben kendi paramın peşindeyim’ diyor!

Son günlerde SGK ve vergi dairelerine borcu olanların banka hesaplarına bloke konduğu ve sonunda borca mahsup edildiği haberlerine rastlıyordum.

Haberlerin altındaki yorumlar ve sosyal medya paylaşımlarında bu işlem fena halde eleştiriliyordu.

Bu konuda mağdurlardan (!) çok sayıda telefon aldım ve SGK Bursa İl Müdürü Erhan Karaca’dan bu işin aslını öğrenmek için randevu aldım ve makamında buluştuk.

Öncelikle şunu ifade edeyim ki; Erhan Karaca Müdür’ün Trabzon Akçaabatlı olduğu ve baba ocağı ile irtibatını hiç koparmadığını ve spor özellikle futbol sevdasını ‘61’ ve ‘16’ kombinasyonu ile sürdürdüğünü yakından biliyorum. Bursaspor’un hiçbir maçını kaçırmayan ve önemli maçlarda ve takvim uyarsa hafta sonu Trabzonspor’u izlemek için uçtuğuna çok tanık oldum.

Biraz Trabzonspor, biraz Bursaspor konuştuktan sonra ziyaretimin maksadını açıkladım.

Müdürüm banka hesapları üzerine tepeden darbeyi vurarak paralara neden el koyuyorsunuz? Millet burnundan soluyor, size çok mu para lazım dedim.

Gülümsedi ve bizim kimsenin hesabında ve parasında gözümüz yok dedi. Biz bize ödenmek üzere işçi bordrosundan kesilen ama yatırılmayan bizim olan paranın peşindeyiz dedi.

Ve süreci anlatmaya başladı.

Çeşitli nedenlerle ödenemeyen borçlar için üç kez yapılandırma yapıldı ve borçlar birikmiş faizlerden ciddi oranda arındırılarak ve uzun taksitlerle ödeme kolaylığı getirildi. Bundan yararlanan ciddi bir kesim var diye ekledi.

Bu yapılandırmaları yaptırmayan, defalarca ödeme emri, telefon, mesaj ve ziyaretlere karşılık vermeyen bir kesim var dedi.

Biz de bunlarla ilgili yasal hakkımızı kullanarak bu tür borçluların hesaplarına para düştüğünde bloke ediyoruz dedi. 

Blokeyi gören soluğu SGK’da alıyormuş ve taksitlendirme talebinde bulunuyormuş.

Peki, ödeme taahhüdü verilince bloke kalkıyor mu?

Bloke kalkmıyor ve borçtan düşüyor yani parayı geri alamıyorsun ama kalan bakiyesi için taksitlendirme yapılırsa banka hesapları üzerine gidilmiyor ve tepesine binilmiyor.

Erhan Karaca Müdür bu işlemlerden mutlu olmadıklarını ama mükelleflerin de bu duruma düşmemek için borç takiplerini ve ödemelerini yapmalarını istiyor.

Peki, kalan borçlar üzerinde faiz pazarlığı oluyor mu diye sordum.

Öyle bir pazarlık şansı yok, yasal faiz ne ise onu uyguluyoruz diye yanıtladı.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan kriz yeni bir yapılandırma dönemi ortaya çıkarır mı dedim. O konu bizi aşar, tahmin etmiyorum ama hükümet ne karar alırsa biz onu uygulamakla görevliyiz dedi.

Zamansız ve tatsız bir durumla karşılaşmamak için SGK’ya uğrayıp ödeme takvim ve taahhüdünde bulunmak en iyisi diye düşünüyorum.

Haksız mıyım? 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500