Advert
Darbeler (8)

Darbeler (8)

 

   Kıbrıs Harekatı’ndan sonra, Ecevit’le Erbakan askerî başarıyı siyasî ranta çevirmek için birbirlerinin ayaklarına çelme takarken, uluslararası baskılar artmış, ambargolar başlamış, Türkiye Batı Dünyası’nda yer almak isterken yalnızlaşmıştı.

Zaten, Ecevit hükûmeti kurarken, Erbakan ve arkadaşları hakkında kamu oyunda hâkim olan kanaati , “ Tarihî yanılgı olarak “ tavsif etmiş, Ortak Pazarla başlamış müzakereleri de  durdurmayarazı olmuşken, Türkiye’ nin o dönem batı dünyasında ne kadar yer almak istediği şüphelidir.

Gerek Kıbrıs’ a yapılan askerî harekâtın masrafları,gerek uluslararası baskıların artması ekonomik verileri etkilemeye başlamıştı..

Türkiye zor günlere doğru sürükleniyordu.

Ecevit de, Erbakan da, erken seçime girmektense, 1975 yılında yapılacak olan Kısmi Senato ve değişik sebeplerle boşalan altı  ildeki milletvekilliği ara seçimlerinin neticesiyle,Kıbrıs Askeri Harekâtı’nın siyasi rantını ölçmeye karar verdiler.

( 1961 Anayasa’ sıMilletMeclisi’ nin yanında bir  de Senato’ yu parlâmenter hayatımıza getirmişti.Anayasa’ ya göre, Senato’nun  üçte biri,her iki senede bir yenilenir, bu arada herhangibir ilde boşalan milletvekilliği varsa, senato yenileme seçimleri esnasında,  o ilde de milletvekilliği ara seçimi yapılırdı.)

1975 yılında yapılan ara seçimler sonucunda, Adalet Partisi % 48.61 oyla 6, CHP de 1 milletvekilliği kazanmıştı.

Kıbrıs fatihlerinin resimlerini minibüs arka camlarına astırmak için başlarına geçirdikleri miğferler ufuklarına bol gelmiş,burunlarına kadar miğferin ucu düşünce, önlerini göremez hâle gelmişlerdi.

Demek ki, insanın başına asker miğferi takmasıyla Mustafa Kemal olunamadığı gibi, başına kasket takmasıyla da Lenin olunamıyordu.

Bu tarihte Bursa’ da da vefat eden CHP Milletvekili Sadrettin Çanga’ nın yerine ara seçim yapılmış,seçime Mustafa Kemâl Paşalı Ali Elverdi Paşa ile giren Adalet Partisi  kazanmıştı..

Ara seçimlerde bu sonuçlar alınınca, sisli havaların kurdu için gün doğmuş ve Demirel yeni bir hükûmet kurmak için kolları sıvamıştı.

Kısa bir zaman sonra, Ecevit başbakanlığa veda etmiş, Demirel 1.Milliyetçi Cephe Hükumeti’ ni kurmuştu.

AP,MSP,MHP’ nin  kurduğu bu hükümete, bölünen Demokratik Parti’den 9 kişi dışardan destek vermişti.

Demirel, 1971 ‘ de Demokratik Parti’nin kurulmasını önleyememişti ama, bölmeyi becermişti.

Hükûmet kurulur kurulmaz karşılaştığı manzara karşısında dehşete düşmüştü. Ekonominin de, uluslararası ilişkilerin de aldığı yara, tarif edilir gibi değildi.

Onlar, bu durumu düzeltmeye, zorlukları yenmeye çalışırken, bir taraftan DİSK devrime gönül vermiş işçilerle, diğer taraftan da, Devgenç CHE GUEREVA’lıtişörtlü gençlerle sokağı ele geçirmeye uğraşıyordu.

Ülkücü gençler de durumdan vazife çıkarmaya başlamışlardı.

Arabalar benzin bulamıyor, insanlar o zaman doğalgaz olamadığı için tüp gaz peşinde koşuyor, yurt dışına çıkmak için, Maliye Bakanlığı’ ndan 10 dolar, 20 dolar döviz tahsisi alıyor, bu tahsis edilen parayla yurt dışında yaşanırmış gibi seyahat yolları açılıyordu.

Zaman çabuk geçiyor, 1977 Genel Seçimleri için, seçim takvimi yürürlüğe giriyordu.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500