Advert
 Kapı zili nasıl çalışır?

Kapı zili nasıl çalışır?

    Her evin kapısında bir adet her apartman kapısında daire sayısı kadar olan ve istisnasız herkesin kullandığı kapı zilinin nasıl çalıştığını biliyor musunuz?

Ben de tam olarak bilmemekle beraber bir elektro mıknatıs olayı olduğunu tahmin ediyordum. Eminim ki yüz kişiye sorsalar 10 kişiden bırakın doğruyu yanlış cevap bile alamazlar.

Benden bir hizmet olsun paylaşayım. Kapı zilinin yapısında bir elektromıknatıs, elektromıknatısın karşısında demir palet (armatür), armatürün ucunda tokmak, tokmağın vurduğu çan ile elektromıknatısın bağlı olduğu üreteç ve anahtar bulunur.
Anahtar kapatılınca, akım üretecin (+) kutbundan çıkar ve ok yönünde üretecin (–) kutbuna giderken elektromıknatısa gelir. Elektromıknatıs elektrik akımının etkisiyle mıknatıslık özelliği gösterir ve karşısındaki demir paleti çekerek paletin ucundaki tokmağın çana vurmasını sağlar. Tokmak çana vururken demir palet hareket edeceğinden paletin A noktasında akım kesilir ve elektromıknatıs mıknatıslık özelliğini kaybedip demir paleti bırakır. Demir palet A noktasına dokununca tekrar akım geçer ve elektromıknatıs mıknatıslık özelliği gösterip demir paleti çeker ve paletin ucundaki tokmak çana vurur. 
Demir paletin ucundaki tokmağın çana her vuruşunda A noktasındaki akım kesilir.

Bir parmak hareketi ile ortalığı ayağa kaldırdığımız zilin hikâyesi budur. Ama gördüğünüz gibi kolay bir düzenek değil.

Bunu bilmeyiz ama hepimiz siyaset erbabıyız(!). Her kahveden on, her birahaneden yirmi Teknik Direktör çıkarırız. Komplo teorileri içeren senaryoları hiç kitap okumadan Alfred Joseph Hitchcock’dan daha iyi yazar daha güzel yönetir ve oynarız.

Deniz Bey ile MHP Kadrosuna kumpası(!) FETÖ kurmuş…

Gerçekte olmayan şeyler olmuş gibi gösterilirse ona kumpas derler. Dünyanın her yerinde uçkur âleminde yakalanmamak başarı, yakalanmak ise haber olur. Billy, Oval Ofiste Monika’yı götürürken yakalanıp nasıl haber olduysa Ana Muhalefet Partisi Başkanının tuzağa düşmesi haberdir. Hem de magazin haberdir. FETÖ konuşulurken bu fillinden dolayı kimse aklanma hevesine düşmesin. Billy özür diledi. O zaafı için değil, başlangıçta yalan söylediği için halkından ve eşinden özür diledi. ABD Halkı da ona itibarını iade etti. Ben bizim memlekette bir özür duymadım.

Bursa’nın logo ve mottosunda gizli FETÖ şifresi(!) varmış…

Münir Karaloğlu valimiz bir logo yaptırdı. 715 senedir kendimizin yapamadığı logo çalışmasını ana figürü olarak Lale kullanıldı. Motto olarak da zamanın Başbakanı olan Ahmet Davutoğlu’nun Bursa için kullandığı “Ulu Şehir” sıfatı benim de beğenmediğim uyduruk bir yazı gibi eklendi. Bunu yazımda da belirttim. FETÖ’cü avı başladı ya! Efendim Mottoyu ters çevirip bakarsak M.F.G (Muhammed Fethullah Gülen) harflerini görebilirmişiz. Bu sayede Bursa subnüminal mesaj algısı ile komplo teorileri tarihinde yerini aldı. Karaloğlu Vali gitti ya arkasından verin satırı…

Bu tür abukluklarla uğraşmak adam işi değildir. Refik Halit Üstat bunların türeyeceğini yazılar combalak attıracaklarını, tersten okuyacaklarını bilseydi o soyadını alır mıydı?

O kafalara bugün zili öğrettim. Komplo üretmeye devam ederler ya da durumdan vazife çıkarırlarsa bu kez köstekli saat nasıl çalışır onu soracağım.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500