Advert
Bu fuar yaşamın ta kendisi…
Osman Gürçay

Bu fuar yaşamın ta kendisi…

Bursa’da 17 yıldır başarı ile düzenlenen, Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları, 2018 yılında; 20 ülkeden 365 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile uluslararası bir kimlikle, 7 ayrı salonda, 40 bin m2 kapalı, 35 bin m2 açık sergileme alanından oluşan 75 bin m2 alanda görücüye çıkmıştı.

Konusunda ülkemizin ve bölgesinin en büyük buluşması olan uluslararası nitelikteki bu tür ihtisas Fuarı; 2018 yılında 58 ülkeden gelen 261 Bin 458 kişi tarafından ziyaret edilerek sektöre bereket getirmişti.

Bu sene BURTARIM 2019, Bursa 17. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı ile BURSA 12. HAYVANCILIK VE EKİPMANLARI FUARI, 8 - 12 Ekim 2019 tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşecektir.

Yaşamın kaynağı ve insanoğlunun vazgeçilmez tek ihtiyacı olan tarım ve hayvancılık konusunda benim gördüğüm 50 yıllık ama ülkemizin 100 yıllık yanlıştan dönme zamanı geldiğine inanmak istiyorum.

Hiç düşündünüz mü?

Sanki sanayi toplumu olmak için tarımın terk edilmesi gerektiği hastalıklı tezin toplumsal zarar maliyetinin hesaplanması rakamlar üstüdür.

Tarım üretimini ve toplumunu küçümsemek yerine tarım cenneti olan ülkemizin tarım teknolojilerini geliştirmeye 100 yıl önce başlasaydık acaba bu gün ne durumda olurduk?

TürkTraktör bunu düşünmüş ve yüzde 95’e varan yerli üretimle teknolojik tarımın ilk adımı olan taktör ve tarım ekipmanları konusunda deyim yerindeyse çağ atlamış ve dünyaya ihracat yapıyor.

Müthiş bir ARGE çalışması ile tarlaya yazılımı sokan TürkTraktör tarımsal üretim de hız ile doğru çalışmanın yanı sıra ekonomiyi de getiriyor.

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner öyle şeyler anlattı ki; tarımın geleceğine giden trene binmemiz belki de ülkemizin ekonomik zaferi olacaktır.

Ekonomik kuraklığın Traktör sektörünü etkilemediğini düşünmek doğru olmasa da traktör ve tarım aletlerinin satışının otomobilin düştüğü kasise girmediğini öğrenmekten mutlu oldum.

Bizim otomobillerde görmeye ve duymaya alıştığımız bir çok yazılım opsiyonları TürkTraktör dünyasındaki ürünlere uyarlanmış ve gerçek olmuş.

Bu tür toplantılarda 'ne kadar yerliyiz' sorusuna hasta oluyorum. Senin içme suyun, bayram şekerin yabancılara satılırken susarsın ama bilgisizliğinden üretiminin yüzde 95 i yerli olan hisse senetleri borsaya kote olan şirketin yüzde 25 inin dışarıda olduğu üzerine milliyetçilik taslarsın.

Ekonomi dünyası öyle bir hale geldi ki; sıfır stok üzerine tezler yazılırken, her şey kendinin ve hatta kendi ülkende üretilmesi mümkün ve doğru değildir.

Televizyon tüpünü yapan fabrika yapacağın yerde smart televizyonları üretecek yazılımları üretirsen katma değer yaratırsın diyelim.

Ve bize tarlayı sıfır hata ile traktörün sürdüğü ve hatta gece sürdüğü bir dünya sunan TürkTraktör’ün fuar alanındaki dev standını görmek için sabırsızlanıyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500