Advert
ONKODAY’in ‘Pembe Ekim’inde neler var?
Osman Gürçay

ONKODAY’in ‘Pembe Ekim’inde neler var?

ONKODAY 1997 yılı Nisan ayında Uludağ Üniversitesi Radyoterapi Merkezi’nde Prof. Dr. Kayıhan Engin tarafından, merkezde tedavi görmüş eski hastalar, hasta yakınları ve merkez çalışanları ile birlikte kuruldu.

Amacı kanser tanısı aldıktan sonraki zorlayıcı yolda bulunan hasta ve yakınlarıyla sosyal ve ruhsal dayanışmayı sağlamak, bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak, kanser hakkında toplumsal bilinç düzeyini arttırmak olan ONKODAY, Bursa halkının ve dinamiklerinin kendilerini içselleştirmesi sonucunda çok başarılı çalışmalara imza attı.

ONKODAY şehir dışından Bursa’ya kanser tedavisi için gelen ve kalacak yer sorunu yaşayan kanser hastalarına yakınları ile birlikte tedavileri boyunca konaklama imkânı sunmak için Lions desteği ile muhteşem bir hasta ve hasta yakını konukevini kurdu.

Sevgili Neslihan Çelik Alkoçlar’ın, ‘Ağabey bu sabah ONKODAY toplantısına mutlaka gelmelisin’ telefonuna evet diyerek aslında evime çok yakın olan ama güzelliğini daha önce keşfedemediğime üzüldüğüm ONKODAY PARK’a gittim.

Girişte yakalarımıza pembe kurdele taktılar ve toplantı öncesi ONKODAY Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Önen ile kısa bir çay sohbetinin ardından toplantının bileşenlerinin de katılımı ile Pembe Ekim toplantısı başladı.

Füsun Önen, hoş geldiniz konuşmasında içeriğini açıkladığı Pembe Ekim projesine destek veren Limak Enerji Uludağ Elektrik, Medicabil Hastanesi Genel Cerrah Coşkun Özer ve Güz Yapım’a teşekkür ederek sözü katılımcı Uludağ Üniversitesi Medikal Onkoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türkkan Evrensel’e verdi.

Türkkan Evrensel Hoca aslında eskiden beri bilinen ‘Kanserden değil geç kalmaktan kork’ sözünün meme kanseri için de altını çizdi.

Evrensel Hoca’nın ifade ettiği kadınların en çok yakalanma riski olan meme kanserinin tedavisinde erken teşhisin yüzde 99 başarı olduğu gerçeği bu toplantının ve Pembe Ekim’in önemini ortaya koyuyordu.

Kadınların 40 yaşına kadar kendi memelerini kontrol ederek yapabilecekleri ama sonrasında taramadan geçmesi gereken süreçte KETEM’in önemine ve başarısına dikkat çekildi.

Evrensel Hoca meme kanserinde 20 yılda iki kat artışın yüzde 15’inin akraba evliliğine bağlandığını ama esas olarak obezite, hatalı beslenme, hormonlar ve egzersiz yapmamaya bağlı olarak arttığının ifade etti.

Medicabil Hastanesi’nden Genel Cerrah Dr. Coşkun Özer, meme cerrahisinde çok önemli gelişmeler olduğuna dikkat çekerek estetik kaygısı olanların bile sorunlarına çözümlerin var olduğunu anlattı.

Limak Enerji Uludağ Elektrik Kurumsal İletişim Müdür Yardımcısı Sevim Tan, Ekim ayı boyunca enerji tüketim faturalarının pembe ve meme kanseri farkındalık mesajları ile basılarak 1 milyon aboneye gönderileceğini, ayrıca fatura tahsilat bürolarında uyarı mesajları ile Pembe Ekim’e katkı koyacaklarını söyledi.

Faturaların pembe olduğu kadar toplam rakamında bir pembelik olup olmayacağı sorusuna ise gülümsedi ama Bursa’da sosyal içerikli etkinliklere her zaman destek verdiklerini ifade etti.

Bu arada BEK’in Bursa’daki 900 eczaneyi Pembe Ekim etkinliği afişleri ile süslenmesindeki katkısını unutmayalım.

1-31 Ekim arasında yapılacak etkinlik takviminde eğitim ve bilgilendirme kadar hoş şeyler de olacak. Mesela kısa parkurda yapılacak olan Pembe Pedallar Bisiklet Turu’nda seçilecek en süslü ilk üç bisikletin sürücüsüne Medicabil genel sağlık taraması yapacak.

Alternatif tıp soytarılığı adı altında özellikle yerel medyada ve kulaktan kulağa iletişim ile insanlar hem soyuluyor hem de ölüme terk ediliyor. 

Oysa kanserin sanıldığı gibi artmadığı gelişmiş teşhis yöntemleri ile ilk evrelerde yakalanarak yine gelişmiş tedavi yöntemleri tedavi edildiğini öğrendim.

ONKODAY’a bu anlamda teşekkür ediyorum ve başarılı çalışmalarının devamını dilerken okurlarıma desteğinizi esirgemeyin diyorum.

-

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500