Advert
Gülen Amerika'ya  neden ve nasıl  gitti? (I)

Gülen Amerika'ya neden ve nasıl gitti? (I)

Fethullah Gülen, Amerika'ya,  28 Şubat ve kaset savaşları sonrası gitti ve hala dönmedi. 

ABD’ye gitmeden önce devlet kademesinde yaşadığı sürece göz attığımızda; gerek siyasi, gerekse Hristiyan, Yahudi,  dini liderleriyle ve kuruluşlarıyla görüşen Fethullah Gülen'in yıldızı, devlet kademesinde giderek parladı.

1992'de prostat ameliyatı için Amerika'ya giden Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı, Houston'daki Methedişte Hastanesi'nde ziyareti, ilk resmikabul olarak görüldü. 

29.06.1994 günü, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın Polat Renaissance Otel'de gerçekleştirdiği toplantının açılış toplantısına katıldı. Gülen, pek çok gazeteci, yazar, sanatçı, bilim, siyaset ve işadamının katıldığı bu toplantıda yaptığı konuşma dikkatleri üzerine çekti.  

Konuşma ile ilgili, medyada çok geniş ve övücü değerlendirmeler yazıldı.

1994 yılı Aralık ayı başında Refah Partisi'nin yükselişine karşı, İslami kesimle ittifak arayışına giren Başbakan; Tansu Çiller'le bir araya geldi. Görüşme, medyada büyük yankı uyandırdı. Takip eden yıllarda yine Çiller'le ve ayrıca Bülent Ecevit, Mesut Yılmaz, CHP Genel Başkanı olduğu dönemde Hikmet Çetin ile görüşmelere katıldı.

1995 yılı Ocak ayında, Hürriyet ve Sabah gazetelerinde ilk dizi röportajları yayınlandı. 1995, 1996, 1997 ve 1998 yıllarında Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın düzenlediği Ramazan'da iftar yemekleri, ‘Mutlu Yarınlar İçin El Ele’ gibi faaliyetlere ve ‘Hoşgörü’, ‘Uzlaşma Teşvik Ödülleri’ gibi ödül törenleri ve bayramlaşma törenlerinde yer aldı.

Aynı yıllar içinde,  hem dinler mensupları arasında ‘Diyalog Faaliyetleri’, hem de ‘Karşılıklı İnsanî Dostluk’ ziyaretleri çerçevesinde defalarca;
- Türkiye Katolik Cemaatleri Ruhani Reisler Kurulu Başkanı Monsenyör Georges Marovitch, 
- Vatikan Ankara Büyükelçisi Pier Luigi Celata, 
- İstanbul Fener-Rum Patriği Bartholomeos,
-  Ermeni Cemaati lideri müteveffa Karakin ve şu andaki lideri Mesrof Mutafyan, 
- Süryani Katolik Cemaati Patrik Vekili Episkopos Yusuf Sağ, 
- Süryani Kadim Metropoliti Yusuf Çetin ve Huriepiskopos Samuel Akdemir, 
- Musevi Cemaati Yöneticileri ve İstanbul Hahambaşısı David Aseo ile zaman zaman bir araya gelip özel görüşmeler yaptı.

Tarihler 1996'yı gösterdiğinde artık ‘Hoca Efendi’ adıyla anılan Gülen, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile bir araya geldi.  İlk önce nedeni bilinmeyen bu ziyaret, sonradan ‘Dinler Arası Diyalog’ hareketinin ilk adımı oldu ve bu süreç Papa ile görüşmeye kadar uzandı. 

11 Haziran - 30 Eylül 1997 tarihleri arasında ABD'de bulunduğu sırada;
- New York Roma Katolik Arşidükü ve New York Başpiskoposu Kardinal John O'Connor ve yardımcısı Alexile,
- Musevilere ait Anti-Defamation League'in o zamanki lideri Leon Levy ve arkadaşları ile,
- Amerika Katolik Üniversitesi Doğu Hıristiyanlığı Araştırmaları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sidney Griffıth ile görüş alış-verişinde bulundu. 

09.02.1998 tarihinde Vatikan'da Papa II. John Paul ile tarihî bir görüşme yaptı. Burada ayrıca, Kardinal Arenzi ve Kardinaller Meclisi'ne nezaket ziyaretinde bulundu. Bu ziyaret, medyada uzun bir süre haber ve yorumlara konu olarak sürekli gündeme taşındı.

19.02.1998 günü Dünya Kiliseler Birliği yöneticileri ve aynı tarihlerde, Anti-Defamation Leagu eski başkanı Leon Levy’i, birkaç arkadaşıyla birlikte kendisini İstanbul'da ziyaret edip övgüler yağdırdı.
25 Şubat 1998 günü Kudüs Sefared Hahambaşısı Eliyahu Bakhsı Doron'la, İstanbul Taksim'de 
9 Mart 1998 tarihinde Gazeteciler ve Yazarlar Birliği merkez binasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin organize ettiği ‘Kültürlerarası Diyalog’ toplantısına katılan bilim adamları ve ruhanilerle bir araya gelip kucaklaştı.

Yıldızı gittikçe yükselen Gülen'e ve İslamcı kesimlere yönelik tepkiler, artarken, her gün yeni bir olayla ülke gündemi sarsılıyordu.  Gülen, hakkında MİT tarafından bir rapor hazırlandığı iddialarının ileri sürüldüğü sırada "sağlık sorunları" nedeniyle ABD’ye gitti. 

Devamı Yarın: TÜRK MEDYASI GÜLEN’İ ÖNEMSEYİP POHPOHLADI…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500