Advert
Darbeler (3)

Darbeler (3)

 

    21 Mayıs 1963 darbesinde de,Adalet Partisi’nin başında emekli Orgeneral Ragıp Gümüşpala vardı.
Adalet Partisi İsmet Paşa’nın kurduğu hükûmete silâh zoruyla koalisyon ortağı yapıldığı için, bizim siyasi felsefemiz,27 Mayıs, 22şubat’tan sonra 21 Mayıs’ta da 3. kez darbeye maruz kalmıştı...
Gümüşpala’nın vefatı ile 1964 yılının Kasım ayında Demirel Adalet Partisi Genel Başkanlığı'nın seçilmiş ve siyasette sivil inisiyatif öne geçmişti.
Demirel kısa zamanda siyasetin normalleşmesini temin etti.
Bunun neticesi olarak parlâmento gelenekleri tekrar hayat buldu.
İsmet Paşa devrilmiş, yerine Demirel milletvekili olmadığı için Suat Hayri Ürgüplü başkanlığında yeni bir hükûmet kurulmuştu.
Demirel Başbakan Yardımcısıydı.
Bu hükûmetin kurulması,CHP'liler tarafından yapılan“Seçim kazansanız da, iktidara gelemeyeceksiniz"propagandasını yerle bir etmişti.
Bunun neticesinde 1965 seçimlerinde Adalet Partisi tek başına iktidar oldu.
Türkiye 1969'a kadar rahat bir nefes aldı.
Bu dönemde,Türkiye en düşük enflasyon rakamlarıyla tarihinin en yüksek ve istikrarlı ekonomik büyümesini sağladı.
1969 seçimlerini de Adalet Partisi’nin kazanmasından sonra,seçimle işbaşına gelemeyeceğini gören ve Adalet Partisini bölünmeye götüren parti içi kavgalar, toplumsal huzurun tekrar bozulmasına sebep oldu.
1965‘te iki kontenjana rağmen seçilip, Milli Bakiye
diye isimlendirilen seçim sistemi yüzünden 31 yaşında parlâmentoya giremeyen ben,bu sefer 35 yaşında parlâmentoya girmiştim.
Ankara’yagelişimden kısa bir zaman sonra, Diskin önderliğinde işçilerin, dev gençlerin önderliğinde… gençlerinsokaklara döküldüğünü görmüştüm.
Deniz Gezmiş,Mahir Çayan, Yusuf Küpeli.Hüseyin İnan, Adnan CemgilErtuğrul  Kürkçü devrim için halk hareketi başlatmak için, banka soymaya başlamışlar,Amerikan Büyükelçiliği önünde nöbet tutan askerlere ateş açmışlar ve Ankara’da Bazı Amerikalı askerleri ve İsrail BaşkonsolosuElrom’u kaçırmışlardı.
Cumhuriyet gazetesinde İlhan Selçuk, Yön Dergisi’nde Doğan Avcıoğlu genç subayların gönlüne devrim ateşini düşürecek yazılar yazıyorlardı.
9 Mart 1971 tarihinde Hava Kuvvetlerinde toplanan solcu subaylar darbe kararı almışlar; fakat Genel kurmay Başkan’ı Memduh Tağmaç bir manevra yaparak, “Emir kumanda zinciri içinde yapılacak” diye zaman kazanmış, 12 Mart’ta darbe yerine bir muhtırayla Demirel hükûmetini devirmiş,9 Mart’ı plânlayan subayları da tasfiye etmişti.
Muhtırayı haber alan Demirel, Cumhurbaşkanı’na ulaşıp,muhtırayı veren kumdanlar emekliye sevk eden kararnameyi göndermek istediyse de, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay telefonlara  çıkmayınca istifa etmek mecburiyetinde kalmıştı.
Sunay demokrasiyi satmış koltuğunu korumuştu..
O tarihte milletvekiliydim ve Frankfurt’ ta yapılacak olan Türksan kongresine iştirak için arabayla Almanya’ ya gitmiştim.
Muhtırayı duyar duymaz, arabayı bir arkadaşıma bırakıp, uçakla Ankara’ ya döndüm.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500