Advert
Öğrenci mi? Müşteri mi? Mal mı?
Osman Gürçay

Öğrenci mi? Müşteri mi? Mal mı?

‘Vakıf Üniversitesi olarak kurulan ABD’li Laureate International Universities bünyesine geçen İstanbul Bilgi Üniversitesi, 90 milyon dolara Can Holding’e satıldı’ haberini okuduk değil mi?
Vakıf’tan yapılan açıklama ise bu satışı mümkün olan en naif bir şekilde “1994 yılında kurulan Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı’na yeni destekçilerimiz katılmıştır. Bu doğrultuda Can Ailesi, vakfımızın destekçileri arasındaki yerini almıştır” ifadesiyle kamuoyuna duyurmuştu.
Ardından üniversiteyi satın alanın Can Holding değil, Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Can’ın şahsi şirketi olduğu yazılıp çizildi. 
Yani patron şahsi birikimi ile bir üniversite satın alıvermiş oluyor.
Bir üniversite envanterinde neler vardır diye düşünürsek, kiralama olanlar dışında varsa binaları, arsaları, amfi ve derslikler, masa, sandalye, yazı tahtaları, laboratuvar, sosyal tesislerden ibarettir.
Akademik kadronun da en azından bir süre değişmeyip devam edeceği ilan edildiğine göre hocalarda bu satış paketinin içindedir.
Hepsinden değerlisi ise o okula müşteri olarak gelip okumakta olan öğrencilerdir. Müşterisi ve velinimeti oldukları okul satılırken mal olarak mı değerlendirilmişlerdir?
Bu vakıf üniversiteleri işine aklım yıllardır ermiyor. Bir yasa çıkarılıp adının başına ekledikleri ‘vakıf’ sıfatı ile yol boylarında sokak aralarında türeyen üniversiteler kâr / zarar kaygısı ile devam ettikleri sürece üniversal eğitimden nasibini alamazlar.
Bir kampüsü bile olmayan, onlarca apartmandan bozma farklı binada açılan, öğrencilerine raf malı muamelesi yapan, müşterisini buldu mu satılan ‘vakıf’ üniversitesi olur mu?

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500