Advert
500 milyar dolarlık iki muhabbet!
Osman Gürçay

500 milyar dolarlık iki muhabbet!

1990’larda bir televizyon programında Nazlı Ilıcak alaycı bir tavırla Uğur Mumcu’ya ülkemizin laik bir ülke olduğunu, kendisinin yazılarında altını çizdiği endişelerinin nedenini sorarken hezeyan içerisinde olduğunu hissettiriyordu.

Uğur Mumcu cevabında İslamcı ideoloji ile bir sorunu olmadığını ve serbest olması gerektiğini ifade ediyor. 

Ve ardından hizmet hareketi diye kutsanan FETÖ’nün SİYASET-TİCARET–TARİKAT üçgeni ile Ortaçağ Katolik sistemi ile yapılanmasını, beslenmesini, güçlenerek devleti ele geçirmesini ve anlatırken sanki 15 Temmuz hain kalkışmasının Siyaset-Ticaret–Hükümet-Yargı-Emniyet ve Ordu’yu saran altı kollu bir ahtapotun profilini çiziyordu. 

FETÖ terör örgütünün Türkiye’ye maliyeti 200 milyar dolardan fazladır. Sadece 15 Temmuz günü sonrasındaki hafta borsa yüzde 13.3 değer kaybıyla 71 bin puana kadar geriledi. Borsa İstanbul'un piyasa değeri bir haftada 80 milyar lira azaldı. 

Yine 90’ların başında TRT1’de Uğur Mumcu’ya PKK soruluyor. 

Uğur Ağabey solcu ya! 

PKK’yı sol ve devrimci bir grup olarak tanımlayacak sanıyorlar.

Uğur Mumcu katline ferman olacak ikinci görüşünü şöyle açıklıyor.

Ermeni Asala terörünün Kıbrıs Harekâtı’ndan sonra azdığını ve büyük yaralar açtıktan sonra doğru mücadele ile geriletildiğini ancak 80 darbesi sonrasında ülkede uygun ortam bulan Asala terör örgütünün ABD destekli olarak PKK örgütüne dönüştürüldüğünü anlatıyor.

Yani 30 sene önce bugüne kadar yaşanacak sürecin analizini yapıyordu.

1980 darbesinin huzur için değil Türkiye’nin başına bela olacak ve ekonomik anlamda ülkemize büyük yara açacak ABD destekli FETÖ ve PKK örgütlerinin gelişmesine uygun ortam hazırlanması adına yapıldığı gerçeğinin altını çiziyordu.

Bunların bedelini de hâlâ faili meçhul sanılan ama etiketi belli olan kahpece bir plan ile 24 Ocak 1993’te otomobilinin kontağına bağlanan bomba ile ödemişti.

Gerçi o başına gelebilecekleri yazıyor ama hiç korkmuyordu. Bir ölürüz bin doğarız diyordu ama sadece o konuda yanılmıştı.

Bugün yıllık 250 milyar doları bulmayan bir ihracat hacmimiz var ama bunu yapabilmek için yine milyarlarca dolarlık ithalat yapıyoruz ve bir yıl çalışıyoruz. 

2023 hedefimiz olan 500 milyar dolara ulaşmamız pek mümkün görünmüyor.

Oysa bir vatansever adamın dediklerine kulak verseler, yazdıklarını okusalar ve bu adam ne diyor diye anlamaya çalışsalar bugün kasamızda 500 milyar dolardan fazla paramız ya da 500 milyar dolar daha az dış borcumuz olurdu.

Bugün Uğur Mumcu yok ama onun düşünceleri hâlâ geleceğe ışık tutmaya devam ederken, onunla dalga geçmeye çalışan Nazlı Ilıcak’ın 75 yaşında FETÖ terör örgütü üyeliğinden mahkum olması asla tesadüf değildir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500