Advert
O.99 iyi ama…
Osman Gürçay

O.99 iyi ama…

Merkez Bankası'nın faiz indirimine gitmesinin ardından önce kamu bankaları ilk adımı atarak özellikle konut kredilerinde faiz indirimi yaptılar.

Ziraat Bankası, konut, tüketici ve kurumsal kredi faiz oranlarını düşürdüğünü ilan etti. 500 bin TL'ye kadar 180 ay konut kredisi faizini yüzde 0,99 olarak belirledi. 

VakıfBank, 500 bin TL'ye kadar olan konut kredilerinde aylık faiz oranını yüzde 1,49'dan yüzde 0,99'a; bireysel kredi faiz oranını, yüzde 1,78'den VakıfBank maaş müşterileri için yüzde 1,49'a, diğer müşteriler için yüzde 1,59'a düşürdü.

İki bankanın ardından Halk Bankası da 180 aylık konut kredi faizini 0.99 indirdiğini açıkladı.

Bu hamlenin bir açıdan şişen konut stokunun eritilmesine yararı olacağı düşünülürken, öte yandan özellikle inşaat sektörünü krizin eşiğinden döndürmek açısından önemli bir adım olduğu düşünülüyor.

Ekonominin karar vericileri bütün ekonomik parametreler ellerinde iken zamanında bu operasyonu neden yapmadılar da piyasayı dar boğaza soktular diye düşünmemek elde değil.

İstanbul, Antalya, Muğla, Trabzon ve Bursa gibi yabancılar için cazip ve özelliği olan illerdeki konut satışlarının çoğunun yabancılara yapılmasının bir anlamda ihracat sayılması için gösterilen çabaların, hükümet tarafından destek görmemesinin üzerine global krizi de eklediğinizde inşaat sektörü derin krizin eşiğine gelmişti.

Konut kredi faizinde 0.99 oranı cazip olmasına rağmen 180 ay ve ' 0 daire' ile şartlandırılması sonucunda tüketici açısından toplamda konutun maliyetini aşırı yükseltmesi konut kredisine karşı bir defans oluşturabilir.

Öte yandan çalışanlar kadar, çalıştıranların da kendi ekonomilerinin çarklarını çevirmede yaşadıkları güçlükler ve belirsizlikler konut kredisine talebi beklenenin altında oluşturabilir.

Ekonominin çarklarının düzenli çalışması için istinasız bütün alanlarda istenen iki şey istikrar ve güvendir.

Güçlü, istikrarlı bir hükümetin aldığı ve alacağı kararlara güven duyarak elini taşın altına koyacak  yatırımcılarla aşılamayacak engel yoktur. 

Yeter ki; kimse evrensel siyasal ve ekonomik kuralların ışığında değil 'ben yaptım oldu veya ben yaparım olur' demesin.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500