Advert
Benim motosikletli kardeşim!
Osman Gürçay

Benim motosikletli kardeşim!

Bizim ehliyet soru kitapçığımızda trafik nedir sorusunun cevabında “Yayaların, hayvanların, otobüs, midibüs, minibüs, kamyon, kamyonet, otomobil, motosiklet ve müteharrik makinelerin karayolu üzerinde hal ve hareketlerine ‘trafik’ denir” yazardı.

Bunun aslında eksik bir tanım olduğu, kimin, neyin, nerede hal ve hareket edeceğinin belli olmamasından kaynaklanan yaşanan kazalarla sabittir.

Yaya yolları ve yaya geçitleri yayalarındır ki; fayton, at arabası gibi taşıt çekenleri hariç hayvanlar da insan yardımıyla yayalara ayrılan yerlerde hareket ederler.

Siz motosikletliler dahil olmak üzere, diğerlerinin alayı, kural, işaret ve işaretçilere uymak koşulu ile kara yollarında seyrederler.

Bunlar kitapta yazan bilgiler ama biz kitap okumadığımız, kural tanımadığımız için genellikle bu kurallara uymayız. 

Bunun sonucunda trafik kazaları sıralamasında her yıl Avrupa şampiyonu ve dünyada da ilk onun içinde yer alırız.

Son dönemlerde siz motosikletli kardeşlerimin trafikte kimlik bunalımı yaşadıklarını düşünmeye başladım.

Bazen kendilerini yaya zannedip yaya kaldırımlarını ve yaya geçitlerini kullanıyorsunuz.

Bazen ters şeritte motosiklet sürerek her yolda ve her şartta ayrıcalıklı geçiş üstünlüğünüz olduğuna inanıyorsunuz.

Bazen trafik ışıklarında slalom yaparak ilerlerken direksiyon başındakilerin yüreğini ağzına getirmeyi marifet sanıyorsunuz.

Bazen siz kask takmanıza rağmen sevgilinizin röflesi bozulur diye onları kask kafasız olarak arkanıza bindiriyorsunuz.

Bazen bir anda motorunuzun sesi gök gürültüsü gibi kulaklarımızda patlıyor ve sağımızdan, solumuzdan yanımızdan geçerken bizi dumanınıza boğuyorsunuz.

Sevgili motosikletli kardeşlerim, bir kaza olunca bedeniniz kaporta gibi ilk hedef olarak şiddete maruz kalıyor ve çok ağır bedeller ödüyorsunuz. 

Bazen de sevdiklerinizi büyük bir acı içerisinde ve geride bırakıp göçüp gidiyorsunuz.

Bu sıkıntıların dışında kişisel olarak Harley Davidson kulüplerin, Vespacı grupların, Off Road takımların, Choppers’ların felsefelerinin, giyim kuşamlarının ve dünya görüşlerinin hastasıyım.

Ama çok yakın dostlarımı, arkadaşlarımın çocuklarını, Uzay Heparı, İsmet Badem gibi sevdiğim karakterleri motosiklet kazalarında kaybetmenin üzüntüsünü yaşadım.
Senin de sıkıntıların var. 

Seni araç yerine koymadıklarını düşünüyorsun ve çoğu zaman haklısın ama sen araç kullandığını ve yol kurallarına uyman gerektiğini bilirsen sana bakış açısını değiştirirsin.

Motosikletli kardeşim, sen aracının üzerinde ne olduğuna karar ver, aracını öyle kullan ve bil ki; trafikte sen kendini nasıl görüyorsan, diğerleri seni öyle görüp öyle muamele ediyorlar.
Motosiklet, benim ülkem hariç dünyanın her yerinde motorlu araçtır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500