Advert
Hüsnügüzel denilince hikâyesi olmayan var mıdır?
Osman Gürçay

Hüsnügüzel denilince hikâyesi olmayan var mıdır?

Hüsnügüzel çay bahçesi hem günlük hamama gelenlerin sıra alarak bekledikleri yer, günün yorgunluğunu bir semaver sipariş ederek muhteşem ova manzarası eşliğinde gidermek için bir mekan, aşıkların el ele tutuşup birbirlerine sevdalarını itiraf ettikleri bir cennet bahçesidir. Bugünleer de ise...


Bursa’nın bir tarihi kent hikayesi yok diye inler dururum. Bursa hakkında Osmanlı'nın ilk payitahtı, kaplıca şehri, yemyeşil ve muhteşem Uludağ’ı ve de bereketli ovası velhasıl sudan ibaret bir Bursa’dan başka şey okumadık. 

Oysa bu güzelliklerin her birinin ayrı ayrı öykülerle bezenmesinden kent tarihi oluşturulmaz mı?

Bal gibi de olur ama emeksiz yemek derdine düşenlerin şehridir Bursa…

Dün sabah "Sen Çekirge çocuğuyum diye öğünüyorsun ama hiç Çekirge yazmadığının farkında mısın" diyen Kundakçı’ya haklısın demeden önce Çekirge, bize anlatılanlar ve yaşadıklarım film şeridi gibi gözümün önünden akıverdi.

Kaplıca efsaneleri kabadayıları ve delikanlıları, mahalle maçları ve mahalle kavgaları, Heykel’e çıkarken Bursa’ya gidiyorum diyenlerin yurdudur ama en önemlisi Aşıklar Yolu ve Hüsnügüzel ile Bursa’da yüreği çiçek açanların ilk durağıdır Çekirge…

"Haklısın müdür hadi gidiyoruz" dedim ve beş dakika soluğu Hüsnü Güzel’de aldık. 

Hüsnügüzel teşbihte hata olmaz derler 'camii yıkılmış ama mihrabı yerinde' güzel bir kadın gibi karşıladı bizi…

Artık yeni düzene ayak uydurmak için gün saymaya başlamış olduğunu duyduk ama muhteşem bahçesi inadına yaşamak için her biri korumaya alınmış ulu çınarların gölgesinde cennetten bir köşe gibiydi.

Yeni dünya düzenine ayak uydurmak, rant ve yer kazanmak için üzerinde tarihi anıt yazan çınarların bir tekininbile başını keserlerse vebali Çekirgelilerindir.
Hüsnü Güzel ile ilgili Google bile fazla bir şey bilmiyor.

‘Osmanlı döneminden kalma Uludağ yolu üzerinde 5-6 dönüm bir alanda, ovaya bakan hoş bir konaklama ve dinlenme mekânıdır. Geniş bir bahçesi vardır. Suyu, Zeyni Nine Suyu veya Ilık Su olarak anılan kaynaktan gelir. Küplüce Sokağı ortasında Zeyni Nine adlı hanımın bahçesinden çıkar. Hamamı çok eskidir. Hamamın bir kısmı kubbeyle, diğer bölümler de tonozla örtülüdür. Kubbe ve tonozların üzeri de yerli kiremit ile örtülmüştür. Sadece kadınlara ait bir hamamdır. Ovaya egemen bir mevkide bulunan hamamın pansiyon ve otel bölümleri de vardır. Suları radyoaktiftir. 46 derece sıcaklıktadır. Suyu çelikli ve demirlidir. Bu nedenle suyunda çeşitli gazlar vardır. Kaplıca tedavisinde, tüm hastalıkların tedavisine uygun şifalı bir suyu olduğu söylenmektedir. Suları hem dişi, hem de erkektir. Bu hamam önceleri sadece kadın hamamı olarak kullanılmakla birlikte daha sonra pansiyon odaları ve günlük özel banyoları ile bir döneme damgasını vurmuştur.
Hüsnügüzel, Çekirge'nin ova manzarası ve kadınlar ve özel hamamları itibariyle Bursa’nın en güzel kaplıcalarından biridir.’

Oysa Hüsnügüzel bütün bu anlatılanlardan çok daha fazlasıdır.

Hüsnügüzel şifalı suları ile her derde deva olduğuna inanılan termal bir sağlık merkezidir.
 

KAYNANALAR GELİN GÖRMEYE NEREYE GİDER

Hüsnügüzel kadınlar hamamı aynı zamanda filmlere bile konu olan dünürlerin kız görme yeridir. Gelin olacak kızı en doğal haliyle görmek isteyen erkek tarafı, kız tarafını hamama davet eder ve börek, sarma ikramları eşliğinde kızı görürler.

Hüsnügüzel çay bahçesi ise hem günlük hamama gelenlerin sıra alarak bekledikleri yer, günün yorgunluğunu bir semaver sipariş ederek muhteşem ova manzarası eşliğinde gidermek için bir mekan, aşıkların el ele tutuşup birbirlerine sevdalarını itiraf ettikleri bir cennet bahçesidir.

Bugün zamana yenilmiş eklentileri ile yıkıntı halinde hizmet dışı olan ama bakımsız bile olsa bahçesinde hala huzur bulacağınız Hüsnügüzel, Çekirge'ye ve kendi vizyonuna ihanet içindedir.

Hüsnügüzel ile ilgili olarak dili geçmiş zaman kullanmak istemiyorum ve diliyorum ki; Sönmez Holding oraya Çelik Palas’ın arkasında 20 yıldır canavar gibi duran, ruhu olmadığı için bitirilemeyen beton bloklar dikmez ve eski güzel ruhunu canlı tutarsa hem kendisi hem Bursa kazanır.

Hüsnügüzel’de bir çay içimi soluk aldıktan sonra haftaya Aşıklar Yoluna doğru yürüyeceğiz…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500