Advert
Elektrik savaşları
Osman Gürçay

Elektrik savaşları

Devletin özel sektör ile yaptığı alım garantili olarak elektrik enerjisi üretim anlaşmaları ekonominin daralması sonucunda sanayi tüketimi düştüğünden iki tarafa da zarar yazmaya başladı.

Enerji için toplam 130 milyar dolarlık yatırım yapmışız ve 89 bin megabayt elektrik üretiyoruz ama tüketim rakamları bunun üçte biri oluyor. 

Sanayi ve üretim sektörlerinin toplam sadece 30 bin megabayt civarında enerji tüketmesi, tüketilmeyen 60 bin megabayt için yapılan dışa bağımlı yakıt ile üretilen garantili alımların ne kadar yanlış olduğunu göstermektedir.

Bizde tamamı ithal yakıt üreten termik santraller, doğalgaz çevrim santralleri, dışa bağımlı ve yüksek maliyetli elektrik üretirken, güneşten nasibini alamayan Almanya ve kuzey ülkelerinde kurulu güneş enerjisi santrallerinde temiz ve çevreci üretim bizim gibi güneş ışığı zengini ülkenin sekiz katından fazla oluyor.

Bizim üçte birimiz güneş haritası birim zenginliğine sahip Almanya’da güneş santralleri ile 46 bin megabayt elektrik üretilirken, bizim güneş enerjisi tarlalarında sadece 5 bin megabayt elektrik üretiliyor.

Bize plan değil pilavın lazım olduğunu söyleyerek bu ülkenin kaderinde kırk yıl rol oynayan anlayışın bizi getirdiği nokta maalesef budur.

Bu günlerde cari açığın azalması, özellikle dış ticaret açığının düşmesi kimseyi aldatmasın.

Dövizin yükselmesi ithalatı vurduğu gibi iç piyasadaki durgunluk ara mal ithalatını azalttığından düşme üretim ve ihracatın artmasından değil, krizin ortaya koyduğu rakamsal sonuçtur. 
Ve bundan sonra kurulacak dengenin açık çıtası çok daha yukarılarda olacaktır.

Dünyanın iktidar değiştiren kriz rüzgârları ekonomik dar boğazdan geçip eserken lodos sersemletmesi gibi insanların mikro milliyetçilik halini ortaya çıkarıyorken, enerji savaşlarının sıcak savaşa dönmesi an meselesi gibi geliyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500