Advert
Kent Konseyi Başkanlığı ciddi iştir!
Osman Gürçay

Kent Konseyi Başkanlığı ciddi iştir!

Bursa’da ilk Yerel Gündem 21 olarak Bursa’nın yaşamına giren, 8 Ekim 2006 yılında 26313 tarihli Resmi Gazete’de görev ve sorumlulukları yeniden belirlenerek Kent Konseyi adını alan ve 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 76. maddesi ve 6 Haziran 2009 tarihli Kent Konseyi Yönetmeliği’ne göre faaliyetlerine devam eden Bursa Kent Konseyi’nin ilk başkanı Semih Pala’dır.

Sevgili dostum, rahmetli Semih Pala’nın ‘taşıdığım beş şapkanın en değerlisi’ dediği Bursa Kent Konseyi Başkanlığı görevinde ortak paydası Bursa’nın değerleri olan bütün konuları iktidarıyla muhalefetiyle bütün dinamikleri bir araya getirerek tartışmaya açar ve konu ile ilgili kamuoyu oluştururdu.

İddialı kişiliği ile bütün tartışmalarda hedef olmasına rağmen bunun demokratik bir hak olduğunu ifade eder ve görüşmelerin tutanaklarını kelimesine dokunmadan yayınlardı.

Bir Bursa sevdalısı olarak onun da Bursa hakkında düşünceleri vardı. Bunları çekinmeden söylerdi ve eleştirilerinin çoğunda değil, hepsinde haklı çıkmıştı.

Bursa’nın gündemini oluşturan her konuyu çekinmeden masaya yatırır ve yanlışları kimin yaptığına bakmadan acımasızca eleştirirdi.

Bir FSM Caddesi konusunu tartışmaya açmıştı. Ortalık ayağa kalkmıştı ama o öldükten sonra çivi bile çakılmayan FSM de öldü. 

Onu zamansız kaybettiğimizde yerine seçilen yakından tanıdığım Hasan Çepni belki de büyük iyi niyetine rağmen siyasi beklentilerine zarar vermemek için Semih Pala çizgisine asla ulaşamadı ve onun döneminde Kent Konseyi Başkanlığı rutin işlerin yanı sıra protokol temsil makamına dönüştü.

Hasan Çepni’nin siyasete devam niyetiyle istifa ettiği Kent Konseyi Başkanlığı seçimlere kadar vekaleten yönetildi ve yeni yapılan seçimlerde AK Parti eski Milletvekili Şevket Orhan seçildi.

Ben Şevket Orhan’ın milletvekilliğinin yanı sıra belediyecilikten gelen birikimlerinden danışılan bir büyük olarak yararlanılmasından yana iken aktif olması gereken bir makama gelmesinin altını çizmek istiyorum.

Bursa Kent Konseyi son dönem gibi yine protokol makamı olacaksa başta Bursa’ya sonra da kendisine son derece büyük bir haksızlık olur.

Semih Pala çizgisini yakalamak hatta üzerine çıkmak kolay iş değildir. 

Hiçbir önyargı taşımadan dileğim o ki, kendisini oyalayacak bir hobi yeri olarak görmeden, ekibi ile beraber Bursa’nın geleceği için çalışacaksa Allah yardımcısı biz de davanın işçisi oluruz.

Yok, sadece protokolde görünüp iş yapar gibi görünürse o zaman biz de onu görmeyiz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500