Advert
Devre mülk edinirken devrilmeyin
Mehmet Çetinkaya

Devre mülk edinirken devrilmeyin

Okulların tatil edilmesi ve yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte devre mülk ve devre tatil satıcıları sahalarda daha çok boy göstermeye başladı.

Tatil her insanın arzusudur. Kimilerinin zamanı var, parası olmadığı için tatil yapamaz. Kimilerinin de parası var ancak zamanı yoktur.
Kiminin hem parası hem de zamanı yoktur.

İmkânı ve zamanı olanlar için tatil bir nimettir. 

Ülkemizin her bölgesi kendine has güzelliği ve özelliği ile adeta sizi çağırıyor.

Tatil malumunuz çok çeşitlidir. Kimi kış tatilini kimi yaz tatilini arzu eder. Kimi denizi kimi ormanı kimi köyü kimi başka şehirleri kimi başka ülkeleri gezip görmek ister.

Hepsinin ayrı güzelliği ve lezzetti var. 

Bazılarının tercihi de devre mülk alarak her yıl aynı yerde ya da kurumun anlaşma yaptıkları yerlerde tatilini yapmak…

Devre mülk ve devre tatil satışlarında ciddi sıkıntıların yaşandığı ve dolandırıcılığın her yıl arttığını sizler de televizyonlarda izliyor ve gazetelerde okuyorsunuz.

Her türlü tedbir ve uyarıya rağmen dolandırıcılar işbaşında. 

Devre tatil ve uzun süreli tatil hizmeti’ sözleşmesine çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Devre tatillerin pazarlayıcıları her an her yerde karşınıza çıkabilir dikkat edin. Önünüze gelen kişilere kişisel bilgilerinizi vermeyin. Şok şok şok, çok şanslısınız tatil kazandınız demelerine itibar etmeyin. Aksi takdirde en büyük şoku yaşabilirsiniz…

İşini layıkıyla yapanları istisna tutuyorum.

Genelde bunların ana sermayesi laf ve tozpembe hayaller.

Ve en büyük silahları da psikolojik baskıdır.

Bu fırsat kaçmaz, kimler almadı ki, buralar çok prim yapacak ve değerlenecek. Çok gelir getirecek…

Genelde bu film hüsran ve üzüntüyle sona eriyor.

Mutlaka devre mülk alacaksanız çok dikkatli olmalısınız ve iyi araştırmalısınız.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamında 22 Mayıs 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ve yürürlüğe giren yönetmelik ile devre tatil ve uzun süreli tatil hizmeti sözleşmeleri ile yasanın tüketiciye verdiği haklar şöyle:

Devre tatil sözleşmesi: Bir yıldan uzun süre için kurulan ve tüketiciye bu süre zarfında birden fazla dönem için bir veya daha fazla sayıda gecelik konaklama imkânı veren sözleşmeler devre tatil sözleşmeleridir.

Devre tatile konu taşınmazın inşa edileceği arsa için yapı ruhsatı alınmadan tüketicilere ön ödemeli devre tatil sözleşmesi yapılamaz.

Uzun süre tatil hizmeti sözleşmelerine ilişkin ödemelerin, üyelik aidatı da dâhil olmak üzere eşit olarak yıllık taksitlere bölündüğü bir ödeme planına göre yapılması zorunlu.

Satıcı ve sağlayıcının, tüketiciye her ödeme tarihinden en az on dört gün önce yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile ödeme bildiriminde bulunması zorunlu.

Sözleşmelerin kurulmasından en az bir gün önce Ticaret Bakanlığı’nca belirlenen hususları içeren ön bilgilendirme formu verilmesi zorunludur.

Mesafeli satış yöntemiyle kurulan sözleşmeler hariç olmak üzere satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin kendi el yazısıyla sözleşme tarihini yazması ve sözleşmeyi imzalamasını sağlamak zorundadır.

Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

Devre tatile konu taşınmazın ön ödemeli satılması durumunda, devir veya teslim tarihine kadar tüketicinin herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkı vardır.

Sözleşmeden dönülmesi durumunda satıcı, sözleşme bedelinin yüzde ikisine kadar tazminat talep edebilir. Satıcı, yükümlülüklerini hiç ya da gereği gibi yerine getirmezse tüketiciden herhangi bir bedel talep edemez.

Satıcının aldığı bedeli ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belgeyi iade ettiği tarihten itibaren, tüketici on gün içinde edinimlerini iade eder.

Devre tatil amaçlı taşınmazın ön ödemeli satışında devir ve teslim süresi sözleşme tarihinden itibaren otuz altı ayı geçemez.

Yapılan reklam ve tanıtımların etkisine ve büyüsüne kapılmadan, mutlaka gerekli araştırmayı yapın.

Sonra tatil yapacağım derken katil olmayın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500