Advert
Gölyazı’nın “Hükümet” kadınları…

Gölyazı’nın “Hükümet” kadınları…

         Bu hafta sonu gönlüm Gölyazı'ya düşünce ilk iş olarak Gölyazı Balıkçı Kadınları Yardımlaşma Derneği Başkanı Nurten Üner’i aradım. Aslında Gölyazı'ya gitmeyeli sekiz ay kadar olmuştu ve bu sürede çok şeyin değişmiş olacağını düşünmüyordum. İlk gördüğüm değişim hafta sonları araçların köye yaklaşık 3 kilometre mesafede oluşturulan bir otoparka alınıp, konukların sürekli ring yapan ücretsiz servislerle köyün merkezine taşınması olmuştu. Ben bu uygulamaya bayıldım.

Artık Gölyazı araçların işgalinden kurtulmuş ve insanların gezindiği bir lokasyon olmuştu. Yürüyerek Kültür Merkezi ve Yazar evini geçerken gözüme takılan en önemli ayrıntı evlerin kendilerini konuklarına açması oldu. Neredeyse beş evden üçü turizm amaçlı hizmet veriyordu.

Yarımada'ya yaklaşınca göl kenarında vagon karavanlar gördüm. Her karavan bir başka ürün pişiriyor ve servis ediyordu. Güler yüzlü Gölyazı kadınları konuklarını davet ediyordu. Mis gibi tost, lokma ve gözlemelerin kokusu insanları karavanların önüne ya da göl manzaralı arka tarafına çekiyordu.

Hemen az ilerde Ağlayan Çınar etrafındaki lokanta yıkılmış ve küçük bir meydana dönüştürülmüştü. Orada soluklanan insanlara gölde tekne turu tanıtımları yapılıyordu.
Yarımadayı geçerken gölün kuzey tarafına baktığımda eski pislikten eser kalmamıştı ve tekne turları için bir iskele yapılmıştı.
Tekne turları konusunda 7 tanıdığı ismi bir günde göle veren ve o kâbusu orada yaşayan bir insan olarak can yeleksiz yolcu gezdirmeyin diye uyardım.

         Yarımada kahvelerinin önünde bir çay molası verdim. Koltuklar berjer kalitesinde ahşap giydirilmiş döküm iskelet şeklinde masalar da çok düzgün ahşap olarak yapılmıştı. Artık plastik masa sandalyeden eser yoktu. Her koltuk ve masa etiketlenmiş ve çay bahçelerine zimmetlenmişti. Bu hizmet gerçekten çok güzel bir detaylandırılmış ve çevreyi güzelleştirmişti.

Çayımı yudumlarken Nurten Hanım geldi. Ben gelmeyeli buralara neler olmuş dedim. Bir bir anlattı. Faruk Çelik Bakandan, Bozbey Başkana kadar herkese Gölyazı Köyü ve kadınları adına teşekkür etti. Biz kendi ayaklarımız üzerine durma kararı aldıktan sonra devleti ve belediyeleri yanımızda gördük dedi. Şuan yollarımız parke döşeniyor. O da bitince Alaçatı kıvamında hizmet vereceğiz dedi.

Gülerek yahu bu ne para hırsıdır dedim. Ağabey bari sen yapma bari dedi. Oturduğu yerden yazan akıl fukaraları iftira atmayı marifet zannediyor dedi. Ben seninle görüşmek için unlu önlüğümü çıkardım geldim. Amacım para olsaydı kendime çalışırdım dedi. O karavanlarda kimin için çalışıyorsunuz ve aranızda rekabet kıskançlık olmuyor mu diye sorayım dedim. Duyduklarım beni şok etti. Bütün karavanlar ve işletmesi Gölyazı Balıkçı Kadınları Yardımlaşma Derneğinindir dedi. Gölyazılı bütün kadınlar üye olsun olmasın hep birlikte  çalışıyoruz ve toplanan para bir havuzda birikiyor. Masraflar ayrıldıktan sonra parayı dernek için tek kuruş ayırmadan çalışan kadınlar tarafından bölüşülüyormuş. Bu konunun özellikle altını çiziyorum oturduğu yerden dedikodu yazan Kandıralı Kalem için bir daha çiziyorum.

           Bu kadınlar dernek falan kurmamışlar arkadaş, her biri hükümet gibi kadın olmuşlar. Bunu yerel basında desteklemek, örnek olarak göstermek ve özendirmek yerine oturduğu yerden  kişilik haklarına saldıran birkaç kirli kalemi kâle bile almayın dedim. Bir gün utanır ve özür dilemeye gelirlerse onların kendi hanelerine kâr yazar diye ekledim. 

Onlar yereli, ulusalı geçmişler dünya televizyonlarına röportaj veriyorlar. En son geçen hafta bir Hindistan Kanalına taze fasulye nasıl pişirilir onu öğretmişler. Nurten Hanıma seni hamur yoğurmaktan alıkoydum. Sen işinin başına geç ben de yoluma gideyim dedim. O da eşiyle birlikte bir hafta içi akşamı beni ağırlamak için benden söz aldı.

Benim köyüm olan Saitabat yıllarca kendisini ve güzelliklerini kapalı kutu gibi içinde tuttu. Bir gün kadınlar bir lider eşliğinde bu işe dur deyince Saitabat turizmde Bursa’nın yüz aklarından biri oldu. Biz biz olalım ve Gölyazı’ya destek olalım. Onu da beceremiyorsak, bari gölge etmeyelim..

Hal böyle olunca Gölyazı'nın hükümet kadınlarına konuk olmak için bir alt ay  daha geçmeyecek gibi görünüyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500