Advert
20 yıllık istatistikler
Mehmet Çetinkaya

20 yıllık istatistikler

AK Parti iktidarı döneminde 4. yerel seçim gerçekleştirildi. 31 Mart 2019 son yerel seçim sonuçları da 22 Mayıs 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayınlandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kendi sitesinde de sonuçları kamuoyuna açtı.
Bugün sizlere geçtiğimiz 4 yerel seçimlerinin istatistiklerini paylaşacağım.
‘İstatistik; geçmişi anlamanın, bugünü yönetmenin ve geleceği planlamanın anahtarıdır.’
Geçtiğimiz 2004, 2009, 2014 ve 2019 yıllarında yapılan mahalli idareler seçimlerinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlık seçim sonuçları ve 17 ilçenin seçim sonuçlarını Yüksek Seçim Kurulu'nun verilerinden sizler için rakamları bir araya getirdik.
Geçerli oy sayılarını baz aldık. Geçtiğimiz dört dönemin hem geçerli oy sayılarını hem de en yüksek oy alan üç siyasi partinin oranlarını vereceğiz.  Geçmiş dört yerel seçimlerinin istatistikleri sizleri hep geçmişe doğru bir yolculuk hem de 2024 yılında yapılacak yerel seçimler için elimizde önemli bir veri olarak yararlı olacak düşüncesindeyim.
Bu verileri ve sayıları iyi okumak gerekiyor.
Ders çıkarmak isteyenler, gelecek yerel seçimlerde sahneye çıkacak belediye başkan aday adaylarına ve siyasi parti teşkilatlarına geleceğe dair yapacakları planlara ışık tutacaktır.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500