Advert
Trafik kültür özürlü UKOME
Osman Gürçay

Trafik kültür özürlü UKOME

 

Ulaşım Koordinasyon Merkezi UKOME, Bursa hariç bütün kentlerde trafik sorunlarına çözüm bulmak için çalışır ama Bursa’da sadece esnafa çalışır. Bazen plaka tahsisi yapar satar. Bazen köfteciye, pizzacıya, simitçiye hizmet eder ve Bursa’yı onlara satar.
Ben kötü niyetli olduklarına inanmak istemiyorum, kent kültürleri ve trafik bilgileri bu kadardır, Bursa’ya yetmiyor diyorum.
Kavşaklar akıllı ama yan yollarda akıl yok!
Alinur Başkan’ın akıllı kavşakları oturtacağım diye canı çıkıyor ama kavşakların devamındaki iki şeritli yollarda birer şerit işgal altında olduğundan beklenen olmuyor. 
Çare nedir?
Park yasağı tabelası ve sıkı denetim.
Var mı? 
Bazen biri var biri yok ama ikisinin de olduğu hiç yok!

Esentepe’de sorunlar ve sorular
Bu aralar sürekli araç çekiliyor ama Gökkuşağı evlerinin arkasındaki fırının önüne araçlar sabahları dikine yanaşıyor uyaran yok!
Adam evinde karısına söz geçirip kahvaltı hazırlatamıyor ama orada flaşör yakıp ikinci şeride park yapıyor ve uyarana atarlanıyor.
FSM’de çay içen, saçını yaptıran bir cici kıza aracını getiren VALE&PAPAZ üçüncü şeritte kapısını açarak prensesler gibi araca davet ederken arkada konvoy birikiyor.
Esentepe Hastanesi’nin önü VALE&PAPAZ kaynıyor ve iki koca hastanenin bir otoparkı olmadığı gibi önden arkadan yola tecavüzü çoktur.
Esentepe’de bir site tarafından işgal edilip duvar örülerek bahçe yapılan yasal yol var dersem inanmazsınız değil mi?
Muhtarımız, Turgay Başkan dahil inanmayanları bekliyor.
Bunları defalarca birçok kalem yazdı ama UKOME kültürsüz olduğu kadar okuma özürlü olduğu için okumuyor okusa da anlamıyor. 
Nilüfer Mahallesi Esentepe Muhtarı Hacı Özkan’ın bir sosyal medya paylaşımı trajikomik bir UKOME aymazlığı olarak dikkatimi çekti.
Dikkat UKOME bu ağacı kesebilir!
İsteği UKOME ile Nilüfer Belediyesi arasında tenis topuna dönen muhtarımızla karar verdik, ya bu işi çözsünler ya da utanmadan sıkılmadan güzelim çam ağacını kessinler.
Bir pizzacı ve bir kuaföre gelen trafik magandalarına dev otopark gibi Salı hariç hizmete açık pazar yerine sadece 20 metre yürütmemek için bir yolu kapatacak kadar cahil esnaf olunca tablo da bu oluyor.

Tabela parası yoksa biz toplarız
Mahalle sakinleri oraya park yasağı tabelası konulsa, Trafik Vakfı çekicileri deliler gibi dolanacağına çeksin gölgeye hasılat rekoru kırsın diyorlar. Tabela parasına katkı yapmaya hazırız bile dediler.
Bursa’da trafik kültürü kendimi de katarak ifade ediyorum maganda seviyesindedir. 
Bursa’da trafik sorununu çözeceğim diyen Alinur Başkan, başta UKOME olmak üzere sıkı bir eğitim ve ardından işini yapamayana ve kurallara uymayana ceza vererek bu işi bitirir.
Demem o ki; Bursa’da hangi mahalleye gitsek bir sorun yumağı karşımıza çıkıyor. 
Sonuç?
Bursa’yı kimse sevmiyor! 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500