Advert
Tamam ulan! Girin suya!
Osman Gürçay

Tamam ulan! Girin suya!

1940’lı yılların ortasında Adana Demirspor, su topu takımını kurar ve takımın başına Muharrem Gülergin getirilir. Ama problem şu ki Adana’da nizami havuz bir tanedir ve onda da pek sıra gelmez zengin çocuklarından...

Muharrem hiç gocunmaz ve DSİ kanallarında çalıştırır Adana’nın gençlerini… Kendi de zaten 20 yaşında var yok. Adana Demirsporlu gençler kanala su verildikçe çalışarak önce Çukurova şampiyonu olurlar.

Sonra İstanbul Moda Spor Kulübü havuzunda Türkiye finallerine katılırlar. Gençler otobüste yatmakta, maç günü havuza girip rakiplerini yenmektedir. Sonunda finale kadar gelirler. Üstelik antrenörlük ve kaptanlık yapan Muharrem’in parmağı da kırılmıştır.

Finalde rakiplerini 7-6 yenerler ama her biri kendi arabası ile gelen yalı çocukları ilk defa doğru düzgün havuz gören, otobüste yatan Adanalılara yenilmeyi yediremez kendilerine…

Başlarlar itiraza “Efendim top beş gram normalden ağır” derler, ardından “Adanalıların kaptanı eli sargılı oynadı” derler. Ardı arkası kesilmeyen itirazlar herkesi bunaltır.

Üstelik ana babaları da kalantor çocuklar etrafa mahcup olmuşlardır.

Hakemler şaşkın halde beklerken Muharrem Gülergin bu kadar tantanaya dayanamaz ve elindeki sargıyı çıkarır ve Demirspor tarihine geçen o cümleyi söyler; “Tamam lan, girin suya baştan oynuyoruz.”

Maçın sonunda Demirspor bu kez 12-0 kazanır, şampiyon olur ve ondan sonraki 16 sezon boyunca üst üste Türkiye Şampiyonluğunu alıp “Yenilmez armada” olur.

70’li yılların sonuna kadar Bursa Havuzlu Park’ta da Çekirge İdman Yurdu su topu takımının başarı öyküleri yankılanırken bizler de o takımın bireyleri olarak gurur duyardık.

Demem o ki; Bursaspor’da yaşanan son üç yıllık rezaleti ortadan kaldırmak için son üç maçta “Tamam lan girin suya” diyebilecek Ali’nin dışında inançlı bir iradeye ihtiyacımız vardır.

Varsa olay olur ve ligde kalırız.

Yoksa kolay olur ve hocanın gömün komutuyla Ali Ay umutları gömer ve çeker gider.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500