Advert
BURBAK’ı bırak, VALEler PAPAZ oldu onlara bak!..
Osman Gürçay

BURBAK’ı bırak, VALEler PAPAZ oldu onlara bak!..

Kentsoylunun aptalı, işi gücü bırakıyor BURBAK ile uğraşıyor ama bir lokantaya gittiğinde otomobilini teslim ettiği valeye bir çorbadan fazlasını fişsiz faturasız veriyor.

BURBAK, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin otopark işletmeciliği yapan bir kuruluşudur. Toplu otoparklarının yanı sıra yol kenarlarına da çizgiler çizilerek güvenli park etme imkânı sağlayan ve bunun için abartılı olmayan ücretler alan BURBAK ciddi istihdam yaratırken yol boylarını da değnekçi mafyasından kurtarmaktadır.

BURBAK otomobilinizin park ve çalınmaya karşı güvenliğini sağlıyor. Fiş kesiyor. İşçi muhtasarı ve Kurumlar Vergisi ödüyor. Engelli insanlar çalıştırarak sosyal sorumluluk projelerine katkı yapıyor. Dahası aracınız park yerinde hasar görürse bedelini ödüyor. Buna karşılık genç ve kibar adamları fişinizi kesip camınıza yapıştırıyor. Siz ayrılırken saatinizi kesiyor ve ücretini tahsil ediyor. Vermem diye hönkürürseniz ya da safa yatıp param yok derseniz bedelini plakanıza yükleyerek sessizce yanınızdan ayrılıyor.

Şimdi bir an BURBAK’ın olmadığını düşünelim.

Aracınızı park ettiğiniz yer güvenli olmayabilir ve otoparka çekilir. Park cezası ve çekici bedelini siz hesaplayın.

Sote yerlerde değnekçi denilen mafya tipli adamlar başınıza çökerek istediği parayı söke söke alır. Vermem derseniz aracınızın başına her türlü iş alacağınıza iddiaya girerim.

Bunu neden söylüyorum biliyor musunuz?

Bursa’da VALE müessesesi semirdi şımardı ve PAPAZ oldu.

Hastaneye gidiyorsunuz, VALE anahtarı ver diyor.

Pastaneye gidiyorsunuz, VALE anahtarı ver diyor.

Lokantaya gidiyorsunuz, VALE anahtarı ver diyor.

Düğüne dermeğe gidiyorsunuz, VALE anahtarı ver diyor.

Hepsine anahtarlar paşa paşa veriliyor ve anahtar geri istenirken, kırmızı onluk kesmiyor ve yirmiliğe yeşilleniyorlar.

Buna karşılık araca garanti yok, sigorta yok. İçinden gerçekten bir şey kaybolsa kimden nasıl hesap soracaksınız? Bir şapka ile bir önlüğü olan adını bile bilmediğiniz adama arabanızı teslim ediyorsunuz.

Geçen akşam bir kıyıya davetliydim. Aracım cafcaflı olmadığından VALElerin dikkatini çekmedi ben de uygun ve mekanın önünde boş bir yere park ederek araçtan indim, alaturka mekana doğru yürüdüm.

Arkamdan bir ses;

  • Anahtarı bırak ağabey diye bağırdı. Döndüm baktım ve
  • Arabanın yeri iyi orada kalacak, anahtara gerek yok
  • Biz arkaya alacağız hepsinin anahtarları bizde dedi.
  • Sertçe benim aracım çok kıymetli önde duracak dedim ve noktayı koyup içeriye girdim ama arkamdan ne adamlar var lafını da işittim.

Yemek faslı bitince çıktım. Kapı önünde millet aracı gelsin diye sıra beklerken, ben aracıma bindim kiiii bir ses PAPAZ edasıyla VALE parası istedi.

Camı açtım ve…

Ben BURBAK sevdalısıyım, kumarı sevmem, VALE ile PAPAZ ile işim olmaz dedim, basıp gittim.

İş yasal çerçeveden çıkınca içerde dünya para harcadığınız yerin kapı önünde size atarlanan gider yapan tiplerle muhatap oluyorsunuz.

Gelin BURBAK’a sıcak bakalım ve destekleyelim. O olmazsa yerine PAPAZlar gelecektir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500