Advert
Dikkat! Pazarda yangın var!
Osman Gürçay

Dikkat! Pazarda yangın var!

Ataevler Pazaryeri’nde Nilüfer’in en büyük pazarlarından biri kurulur. İhsaniye Cumartesi Pazarı’nın sosyete fiyatı algısı burada yoktur, daha bir orta direğe hitap eder.

Sebze, meyve, balık ve hatta şarküteri ürünlerini taze ve uygun fiyatla alabileceğiniz derli toplu bir Pazar Pazarı’dır.

Bu pazar günü baharın turfanda ürünlerini orada karşılamaya gideyim dedim. Hoş artık günümüzde turfanda kavramı anlamını yitirdi. Her ürünü her mevsimde bulmak mümkün olduğu gibi parayı verince tropik meyveler bile size kul oluyor.

Önce park yeri bulamam diye tedirgin olarak 500 metre kala bir cep ararken pazarın dibine kadar geldim ve zorlanmadan park ettim.

Çok erken ya da çok geç değildi. Bursaspor, cuma günü oynamıştı. FB-GS maçının başlamasına daha dört saat vardı. Havada yağmur, soğuk yoktu ve güneşliydi. Yani pazara gitmemek için geçerli bir bahane yoktu.

Ama yolunda gitmeyen bir şeyler vardı.

Pazara indiğimde tezgâhların arasındaki koridorları dolaşırken, normalden daha az insan gördüm. Pazarcıların tezgâhları tam dolu değildi. Bazı tezgâhların yarı açık bazılarının ise hiç açılmamış olduğunu fark ettim.

Fiyat etiketlerine bakmaya başladım. Bizim balkonda yetiştirdiğimiz biber bile 10 liradan başlıyor, dolmalığı 14 liraya, kırmızısı 16 liraya ulaşıyordu.

Patlıcan, kabak ve domates 5 lira, domates ise 10 liranın altında değildi.

Meyveler ise 2 kilosu 10 lira sınırında dolaşırken, muz yerlisi 10 lira, yabancı dil bileni 16 liradan işlem görüyordu.

Soğan ve patates krallıklarını çoktan ilan etmişlerdi.

Yeşillik dediğimiz otlardan bir grup oluşturmak 25 lirayı buluyordu.

Cebimden sanal bir 100 lira çıkardım ve sanal alışverişe başladım. Gördüklerimin yarısını almaya bile yetmeden yüzlük buhar olup uçuverdi.

Biraz çevreme baktım ve kulak kabarttım. Herkes fiyatlara bakarken ceplerindeki bildiklerinden gözlerindeki yetmeyecek korkusunu görebiliyordunuz.

Konuşmalar pazarı pahalıdan daha çok yangın yeri olarak niteliyordu.

Bir pazarcıya haliniz nicedir diye sordum. Aldığım cevap ‘Eve ekmek götüremiyoruz abi’ oldu.

Yahu pazar sizin, mal sizin, fiyat sizin kazanamıyoruz demeyin dedim.

Halden malı alıyoruz. Nakliyesi var, çürüğü var, çarığı var, yer kirası var, adam çalıştırsan yevmiyesi var. Ama baksana abi müşteri yok kime neyi satacaksın’ dedi.

Evet! Yağı, tuzu, eti, budu hatta doğalgazı olmadan mutfaklara ateş düşmüş ve yangının pazara çıkmış olduğunu görünce içim yandı.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500