Advert
‘Bey’ olarak geldi ‘ağabey’ olarak gitti
Osman Gürçay

‘Bey’ olarak geldi ‘ağabey’ olarak gitti

Mustafa Bozbey, 20 yıl önce Nilüfer Belediyesi Başkanı olarak önce DSP-MHP-ANAP koalisyonu ile başlayan, sonrasında sürekli tek başına AK Parti iktidarı döneminde üst üste dört kez seçilerek bir rekor sahibi oldu.

Bu süre içinde Nilüfer’i Türkiye’nin en başarılı belediyelerinden biri yaptı. Nilüfer’i örnek bir kent haline getirirken onlarca prestijli ödül aldı.

Demokrat ve birlikte yönetim anlayışından taviz vermemesi, ekibine yetki ve sorumluluk vermekten çekinmemesi, hizmet anlayışında halkın taleplerine önem vermesi, dernekleri ve özellikle kadın derneklerini destekleyip kendilerini ifade etmelerini sağlaması, herkesin düğününe, şenliğine, ölümüne çelenkle değil, bizzat katılması onu halkın gözünde bir kahraman yaptı.

Kültür ve sanata verdiği önem, konserler, tiyatrolar, şiir, kitap günleri, edebiyatçıları anma ve konuk olarak ağırlama etkinlikleri, duyuru ve iletişimde son ürünleri kullanması, yönetimde algının ne kadar önemli olduğu bilincinin yansıması oldu.

31 Mart seçimlerinde partisi onu yarış için BŞB Başkan Adayı ilan edip şark hizmetine göndermeseydi, yine Nilüfer Belediye Başkanı olacaktı.

Baştan bu göreve mesafeli baktı ama talepler ve halkın heyecanı, onu kesinlikle kazanacağı yarıştan alıp, riskli bir mücadelenin içine attı.

Yola çıktığında yüzde yirmi puanlık farkı yarışın sonunda yüzde iki buçuğa kadar indirdi ama yetmedi.

Seçim karargâhını inandığı adamlardan oluşturdu ama partisinin il başkanı ve iki milletvekilinin ayağına dolaşacağını hesaplayamadı. Genel Merkez’in kendisini arkasından itip, ayaklarına pranga vurduğunu çok sonra fark etti ve yarışı kaybetti.

Ona bel altı vuruş teknikleri öneren çakallar oldu ama hiçbirine itibar etmedi. Rakibinin iki kez dil sürçmesi ile yaptığı çok önemli maksadı aşan cümleleri bile kullanmadı.

Biraz da bunlara kendisi sebep oldu. Çantada keklik görülen Nilüfer Belediye Başkanlığı’nı gece gündüz rüyasında gören Akkuş’a, kendi adamlarını oraya seçtirmek için göbeklerini kaşıyan egemen vekilleri sallamadı ve 16 yıllık yol arkadaşım dediği Turgay Erdem’in aday olması konusunda şiddetle ısrar etti ve dediğini yaptırdı.

İşte o ısrarın sonucunda rekor oyla seçilen halefi Turgay Erdem’e nöbetini muhteşem bir törenle teslim etti.

Törenin muhteşemliği cafcaflı nutuklarla değil, katılımcıların hiçbir ön hazırlık yapmadan salonları merdivenleri tıklım tıklım doldurarak efsane başkanlarını gözyaşları içerisinde uğurlamasından oldu.

Mustafa Bozbey, giderken hizmetleri ile adını kazıdığı Nilüfer Belediyesi tarihinin birinci sayfasında yerini almıştır.

Nilüfer’i yirmi yıl gülümseten bu adamın emekliye ayrıldığını kendisi dahil kimse aklına getirmesin. Kahve falında Ankara’ya yol, partisinin yeniden yapılanmasında görev görünüyor.

Her şey bir yana bey olarak geldiği bir görevden ağabey olarak ve bu şekilde gönüllerde iz, zihinlerde lezzet bırakarak gurur, sevgi ve coşku ile veda etmeyi Allah herkese nasip etsin.

Yolun açık olsun Mustafa Bozbey!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500