Advert
FİKSTÜR’ÜN AVANTAJI  OLMAZ, KAZIĞI OLUR!

FİKSTÜR’ÜN AVANTAJI OLMAZ, KAZIĞI OLUR!

Daldaki kuştan yahni olmaz. Önce kotaracaksın, ardından pişireceksin, nihayetinde servis edeceksin ancak o zaman karnın doyar. Bazı beyinsiz bilgeler fikstür çekildikten sonra takımlara göre bakıp kebap, kolay, zor diye fikstürü yorumlarlar. Ardından da ihtimal olarak demedi denmesin diye hiçbir maç oynanmadan kazanılmaz” ibaresini ekleyiverirler.

Maratonda bitirmek önemlidir.

Süper ligin tamamı 34 maçtan oluşur ve her takım her takımla biri içerde biri dışarıda olmak üzere iki kez karşılaşacağı bir maratondur. Burada dönemsel takım performansı, sakat ve cezalılar, puan ihtiyacı, saha koşulları “o” haftaya özel avantajlıyı ve favoriyi ortaya çıkarır.

Avantaj kupa maçlarında olur.

Avantajlı fikstür tanımı elemeli kupa grup ve finalleri eşleşmeleri için söylenebilir. Örneğin son Fransa 2016 da gruptan çıkabilseydik, Almanya, Fransa, İtalya ile tanışmadan yarıfinalleri görme ihtimalimiz olabilirdi. Bunun adına da fikstür şansı denirdi. Gerçi çıkmayı hak etmediğimiz için olması gereken oldu ve elendik.

2016-2017 için dilek ve temenniler…

Spor Toto Süper Lig Turgay Şeren sezonu 2016-2017 fikstürü çekildi. Öncelikle TFF nin futbolun seyircili oynanması için elinden geleni yapmasını öğütleyelim. Ardından hakemlerin kendilerinin öne çıkmadığı adil maçlar yönetmesini talep edelim. Seyircilerin küfür ve şiddetten uzak takım desteklemeyi Fransa 2016 dan öğrendiklerini düşünelim. Teknik Direktörlere kaybedilen maçtan sonra bir taç veya faul kararı için çamura yatmadan yorum yapmalarını ve takımlarında uzun ömürler dileyelim.

Futbolun ana unsuru olan Futbolculara sakatlıktan uzak, rakiple dalaşmayan, hakemle oynaşmayan, tribünleri ayartmayan başarılı bir sezon geçirmeleri için dua edelim.

 

Eksik ve yeni  üzerine mukayese

 

Bursaspor özelinde fikstüre şöyle bir göz atınca geçen yılın fikstürü gözümün önüne geliverdi ve ilk ve son beş maçları kıyasladım.

Ertuğrul Sağlam’ın ilk beş maçı

Şimdi geçen yıl Ertuğrul Sağlam başladığımız sezonda  ilk beş maçı Trabzon (D) , Gaziantep (İ), M.B.Şehir (D) Gençlerbirliği(İ) ve Fenerbahçe (D) olarak oynadık ve sadece Gençlerbirliği’nden 3 puan aldık. Bu süreç ileriki haftalarda Ertuğrul Sağlam’ın istifasına kadar gitti.

Hamzaoğlu’nun son beş maçı

Ardından takım Hamza Hamzaoğlu yönetimine Batalla ve Deniz Yılmaz takviyesi ile teslim edildi. Uçağın burnu biraz havaya kalktı ama Kapıkule’den öteye çıkamadı.

Hamzaoğlu yönetiminde de son beş maçın profili Sağlam’dan daha başarılı değil. Kayseri, G.S, Osmanlı, Torku Konya ve M.İ.Y. maçları ile ligi bitirdik. Küme düşmesi kesinleşen M.İ.Y. deplasman galibiyeti dışında iki beraberlik var ve toplam 5 puan aldık.

Burada Hamzaoğlu’nun gençlere yer vermemesine rağmen finali güzel yapamadığını söylemek insafsızlık olmaz. Gençleri oynatsaydı belki bir anlamı olurdu ama o da olmadı.

Bu sezonun ilk ve son beş maçları

Bu sezon ilk beş maçımız Adana(D), M.B.Şehir(İ), F.B.(D), Kayseri(İ), Kasımpaşa(İ) ile başlıyor. Yani farazi olarak zorluk derecesi geçen yıldan biraz iyi görünüyor. Son beş maçı ise Rize(D), BJK(İ), Antalya(D), Gençlerbirliği(İ) ve Trabzon (D) oynayacağız. Bunun da farazi olarak geçen yılki fikstür’ e göre  çok daha zorlu olduğunu söyleyebiliriz.

Bu tablodan çıkan geçen yılın puan hasadı hiç iç açıcı değildir. On maçta var olan 30 puanın, sadece 8 ini ambarımıza koyduk. Bu tablo bizi uykusuz bırakacak ve elde hesap makinesi hesap yaptıracak performanstır.

Yönetim’in kombineleri cazip kılacak transferler yapmadığı, kombine satışlarından belli oluyor. Bitmeyen localar için para istemek dışında neler yaptığını hep beraber göreceğiz. Başımıza bir hal gelirse faturayı fikstür kazığına kesmeyelim.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500