Advert
Her şeyin sorumlusu Tapu ve Kadastro Genel Müdürüdür!

Her şeyin sorumlusu Tapu ve Kadastro Genel Müdürüdür!

 

1970 yıllarda delikanlı yaşlardayım. 27 Mayıs hayal meyal anılarımda ama hüküm verecek cismim yok. Şimdi yaş gelmiş 18’e artık eğriyi doğruyu bildiğimi zannediyorum ve dönemimizdeki her kent soylu genç gibi hayata soldan soldan bakıyorum. 12 Mart muhtırası Demirel'in eline verilmiş ama umurunda değil ve adres yanlış Ecevit'e gönderin diyor ama sonunda pes ve istifa ediyor. Ardından geçici nöbet hükümetleri kuruluyor. Bizler de sonunda seçim olacak ve milli irade tecelli edecek Adalet Partisinin beceremediği sorunları aşacak bir sosyal demokrat hükümet gelecek diye umut ediyoruz. Darbe sağa yapıldığına göre alternatifi sol olması gerekir diye düşünüyoruz.
ABD’nin ne matah bir şey olduğunu biliyoruz ama henüz CIA ile tanışık olmadığımızdan operasyon gücünü ve nelere kadir olduğunu bilmiyoruz.
Beynimize 27 Mayıs ve sonuçlarını değerlendirecek kadar oksijen gitmediğinden düz mantık hesabı yaparak gerçek acı biber acı demek ki gerçek biberdir diyoruz.
O günlerde güngörmüş bilge bir ağabey yaklaştı yanıma ve şu soruyu sordu " Tapu ve  Kadastro Genel Müdürünün adını biliyor musun? " dedi “hayır dedim.  Peki dedi ve devam etti " Genel Kurmay Başkanının adını biliyor musun?" Abi dedim böyle soru olur mu? Elbette biliyorum hatta yengemin adını bile biliyorum. Sadece o değil ki Kuvvet Komutanlarının, 1'nci Ordu ve 2'nci Ordu Komutanlarının şıp diye 3‘ncü ve Ege Ordu komutanlarının ise biraz düşünerek söylerim dedim. Ve hatta Sıkı Yönetim Mahkeme Başkan ve Savcıların isimleri de cabası diye ekledim..

Acı bir gülümseme  ile yüzüme baktı ve " Ne zaman Askeri erkanın adını ezbere bilmeyen bir nesil yetişirse bu ülkeye o zaman demokrasi gelir" dedi. "Profesyonel Asker değilsin ilerde vatanigörevini yapıp hayata döneceksin Tapu Kadastro Genel Müdürü ile Genel Kurmay Başkanı görev tanımı olarak mevkidaşlar, meraklıysan ikisini de bileceksin"  diye ekledi.
İçimden hadi yaa demek geçti ama diyemedim. Koskoca Genel Kurmay Başkanı ile Tapu Kadastro Genel Müdürü bir olur muymuş diye adamın vizyonuna acıdım. Ben o yaşta ikisinin de atanmış 657’li olduğunu nereden bilecektim ki?


Aradan uzun zaman geçti. Bir 12 Eylül de darbe ve birçok darbecik yaşadıktan sonra  12 Eylül'ün şifreleri çözülüp CIA nın " Bizim çocuklar yaptı. Sıkıntı yok " sözünü okuyunca bana yıllar önce o ağabeyin dedikleri aklıma düştü.

O gün anladım ki; gerçek demokrasiye geçemememizin tek suçlusu Tapu ve Kadastro Genel Müdürüdür.

Son yıllarda Allah şahidimdir. Son yıllarda Genel Kurmay Başkanı ismini bilmekle yetiniyordum artık onu da bilmeme gerek yok diye düşünüyorum.

Gerçek Demokrasi mi geliyor nedir?

BGC nin büyük hizmeti…

BGC’nin yıllarca uğraştığı, Genel Kurul’da siz konut kooperatifi misiniz diye eleştirildiği, Yunuseli BGC Konutları neredeyse teslim aşamasına geldi ve kuraları çekildi. Bunu benim bildiğim Bursa Medya emekçileri adına yapılan en büyük ikinci hizmet olarak görüyorum. İlkinin de mimarının Nuri Kolaylı olmasını da asla bir tevafuk olarak değerlendirmiyorum.Dernek, üyelik şartı olmadan ekmeğini basın emekçisi olarak kazanan bütün Bursa Medya çalışanlarını içinde alan bu hizmeti yürekten kutluyorum. BGC üyesi olmama rağmen davet almama rağmen bu hizmetten yararlanmadım. Bunu genç kardeşlerim için yaptım. O nedenle gönül rahatlığı ve vicdan ferahlığı içinde duygularımı paylaşıyorum.

Medya çalışanlarının üniversite mezunu olmalarına rağmen vasıfsız taşeron işçi muamelesi görmesini üzüntüyle izlediğim alemde böyle güzellikleri yazmadan olmaz. Bu işin kotarılmasında yer tahsisi ve TOKİ şartlarının yüzde 10 kadar esnemesinde katkısı olan zaman zaman eleştirdiğim Bülent Arınç’a da teşekkür ederim.

 

Daha geçenyıl evlenen Sevgili Tolgay’ın bir senelik kiralık ev bakarak Abi seneye konutumuza geçeceğiz” diyerek bu hizmete olaninancı ve güvenci dün gibi aklımdadır.

 

Derneklerin ilk görevlerinin üyelerinin mutluluğu, iş ve yaşam kalitesine destek olmaktır diye düşünüyorum. Her şeye hayır demek, üyelerine karşı ergen tripleri atmak derneği “off” yapar.

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500