Advert
Kimsenin Tıp Bayramı’nı kutlamadım
Osman Gürçay

Kimsenin Tıp Bayramı’nı kutlamadım

14 Mart Tıp Bayramı’nda doktor ve sağlık personeli olan dostlarımı, akrabalarımı bu özel gün nedeniyle kutlamadım, kutlayamadım…

İçimden gelmedi.

Canımızı emanet ettiğimiz doktorluğun en üst derecesine ulaşmış bir bilim insanının, bir öğretmenin hakkını aramasının kınandığı bir ülkede tıp adına neyi kutlayacaksın ki!..

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin bilimsel anlamda kan kaybettiğini biliyorduk, bunun doğruluğu objektif kriterler üzerinden de teyit ediliyor.

Tıp Fakültesi için de farklı söylemler edilmiyor. Fiziksel yetersizliğin tavan yaptığı bir fakültede eğitimin sıkıntılar içinde sürdüğünü de biliyoruz.

Ama bu kadarını duymak beni yaraladı.

Bursa adına yaraladı…

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay adına yaraladı…

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi adına yaraladı…

Her arayanın yardımına koşan Prof. Dr. Kayıhan Pala adına yaraladı…

İçler acısı hikaye şöyle yazılıyor.

Rektör Ulcay adamına iş mi arıyor?

Prof. Dr. Kayıhan Pala, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı olduğu dönemde yetkin gençleri bölümlerine kazandırmak için bir yardımcı doçent kadrosu talebinde bulunuyor, o zamanki dekanın da onayıyla kadro talebini rektörlüğe iletiyor. Ancak Rektör Ulcay, bu kadro yerine, dışarıdan birini getirmek üzere Ekim 2017’de bir profesör kadrosu ilan ediyor.

Anabilim dalına, bölüm başkanlığına ve dekanlığa sorulmadan, anabilim dalının gereksinimi olmayan bir profesör kadrosunun ‘keyfi’ olarak ilan edilmesi üzerine Prof. Dr. Kayıhan Pala yasal hakkını kullanarak profesör kadrosunun iptali amacıyla dava açıyor.

Halk Sağlığı Anabilim Dalı için ilan edilen profesör kadrosuna ilişkin olarak; ilanın kamusal ihtiyacı karşılar nitelikte olmadığı, anabilim dalının, bölüm başkanının ve dekanın görüşünün alınmadan ilan edildiği ve ‘işyeri hekimliği eğitici sertifikasına sahip olmak’ koşulunun aranmasının yanlış olduğu, akademik kriter ve teamüllere uyulmadığı, objektif ve denetlenebilir nitelikte olmadığı iddiasıyla açılan davada, Bursa İdare Mahkemesi, Prof. Dr. Kayıhan Pala’nın iddialarını haklı buluyor ve dava konusu işlemlerin iptal edilmesine karar veriyor.

Ancak bu karar İstanbul Bölge İdare Mahkemesi tarafından bozulunca Kayıhan Hoca bir dava daha açıyor.

Liyakat ve atamanın yasalara uygun olmadığının örneklerle belirtildiği dava, Bursa İdare Mahkemesi tarafından yapılan atamanın rektörlük tarafından belirlenen jüri yapısı yüzünden açıkça hukuka aykırı olması nedeniyle açılan ikinci davada da Prof. Dr. Kayıhan Pala’yı haklı buluyor ve söz konusu atama iptal ediliyor.

Rektörlük iptal kararına da itiraz ediyor ve dava devam ederken bu arada rektör, ataması iptal edilen kişiyi geçtiğimiz aylarda Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi olarak görevlendiriyor.

Anabilim dalı başkanı olduğu kürsünün ferasetini ve namusunu korumak için yasal hakkını kullanan bir profesöre, malum kişinin Ağustos 2018’de Prof. Dr. Kayıhan Pala’yı rektörlüğe şikayeti üzerine rektör de soruşturma açıyor.

Soruşturmacı olarak görevlendirilen kişinin şikayet edenin dilekçesini, suçlamayı ve hangi fiilin hangi suçu oluşturduğunu bildirmeksizin soruşturma yapmaya çalışması üzerine, önce Prof. Dr. Kayıhan Pala tarafından ardından da avukatı aracılığıyla soruşturmacıya itiraz edilmiş; soruşturmanın usulüne uygun yürütülmesi isteniyor.

Ancak bu itirazlar karşılık bulmamış ve Prof. Dr. Kayıhan Pala’ya ‘kınama’ cezası veriliyor.

Yusuf Hocam! Rektör Hocam!

Sizinle aynı düşünceyi paylaşmıyor diye bir akademik kariyer mevkidaşınızın hakkını hukukunu sadece koltuk farkı gücüyle çiğnemeye kalkmayın yahu!

Mahkeme kadıya mülk değildir. Bir gün ne koltuk kalacak ne makam ama Bursa’da yaşamaya devam edeceksiniz.

Bursa Uludağ Üniversitesi’ni yöneten Bursalı bir rektör olarak kendi kişisel tarihinize karşı sorumluluğunuz var.

Güç elden gittiğinde Bursa’nın sokaklarında iki tür insan dolaşıyor. Birine hal hatır sormak için millet sıraya giriyor. Ötekine selam vermemek için insanlar yolunu değiştiriyor.

Yusuf Hocam siz hal hatır sorulanlardan olmalısınız. Çünkü Bursa’ya ve gelecek nesle örnek olmak gibi borcunuz var.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500