Advert
Neden olmasın diyor, Mustafa!
Osman Gürçay

Neden olmasın diyor, Mustafa!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey Bursa için projelerini açıkladığı toplantıda sözlerine şöyle başladı: ‘Bu kent artık hoyratça ve tek elden değil, hakkaniyetle, hassasiyetle ve hep beraber yönetilecek. Bursa kısa bir süre sonra katılımcı yönetim modelimiz ile tanışarak, lider ve örnek şehir olacak. Farklı anlayış ve yöntemlerle Bursa’mızı ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan sürdürülebilir ve yaşanılabilir bir dünya kenti yapmaya geliyoruz.’
Bu sözleri söylerken BAOB toplantı salonu sahnesine kurulan dev ekranda da #NedenOlmasınBursa sorusu vardı.
Toplantıya katılım çok yoğundu ve büyük coşku vardı. Bizi çok ilgilendiren kısmı ise birinci sıra, protokolün hemen arkasından başlayan ikinci sıradan itibaren ve orta blokta basın mensuplarına yer ayrılması gerçekten önemli ve anlamlı bir hareketti.
Bozbey yol haritasını yedi ana başlıktan oluşturmuş ve sunumuna öyle başladı.
1. Ulaşılabilir şehir
2. Katılımcı şehir
3. Yaşanan/Yaşayan şehir
4. Zinde şehir
5. Eşit şehir
6. Bereketli şehir
7. Yeşil/Beyaz/Mavi şehir…
Bu yedi ana başlığın içleri Bursa’nın an itibariyle yaşadığı sorunları ve çözümlerini anlatıyordu.
Bir anlamda yakın tarihe kadar çoklar şehri olan Bursa’mızın yanlış planlamalar, yoğun göç alma, kontrolsüz büyüme, imar katliamları ile yoklar şehri olma yolunda hızla ilerlerken bir acil eylem planıydı.
Evet, Bursa çok yoruldu. Bursa’yı bu hale sokanların niyetlerinin kötü olduğunu ve bunun için göreve geldiklerini düşünmüyorum ama vizyonunuz yoksa herkes sizi bir yerlere çekiştirirken olan Bursa’ya olur.
Bu tür sunumları mukayese etmeyi iki evladı kıyaslamaya benzetirim ve bunun doğru olmadığını bilirim.
..Ve asıl olanın güftenin bestesinin ne olacağıdır diye düşünürüm. Güfteyi ahenkle geleceğe taşıyan onun doğru notalarla bezenmesidir.
O bakımdan Alinur Aktaş Başkanın sunumuna etkileyici, müthiş bir dijital ve görsel şov demiştim ya!
Mustafa Bozbey Başkanın sunumunda da özellikle sonunda halkın duygusunu, insan vurgusunu Sezen Aksu’nun ‘Hadi Gülümse’ şarkısı ve görüntüler eşliğinde ‘Bizim derdimiz bu, umutsuz insanları gülümsetmek’ sözleri ile salonun tamamının gözlerinin yaşarması oldu. 
Vakit daraldı. Bu yarış bir 40 bin metrelik maratonun stadyum içinde atılan 400 metrelik son turuna benziyor. 
Biz Bursalılar, kim kazanırsa kazansın sonunda Bursa kazansın derken, yarıştan sonra herkesin birbirinin yüzüne bakabileceği, yarışın galibinin kutlanacağı ve genelde becerilemeyen barış ortamının Bursa’da yaşanmasını diliyoruz.
 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500