Advert
Marifet iltifata tabidir, müşterisiz meta zayidir!
Osman Gürçay

Marifet iltifata tabidir, müşterisiz meta zayidir!

Yıllar önce Bursa Nilüfer Kadın Korosu’nu ilk kez izleyip yazdığımda onlara ‘Nilüferin Pırlantaları’ demiştim ve pırlanta hep değerlidir yaşı olmaz diye eklemiştim.

Koro bugün dev bir kadın organizasyonuna dönüştü, dernekleşti, sosyal sorumluluk projelerine destek olarak verdikleri konserlerin yanı sıra dernek olarak sosyal projeler hayata geçirerek kadına ve topluma dokunmaya devam ediyorlar.

Yerel, ulusal, görsel, yazılı, sosyal medyayı taradım ve itina ile tuttukları arşivlerinde gezindim. Haklarında yazılmadık övgü kalmamıştı.

Gündemi takip ederken anne ve kadın bakışını hiç ihmal etmemişlerdi. Bir gün Bursaspor tribünlerinde, bir gün kamuflajlarını girerek kıtada, bir gün yardım ekibi olarak Doğu Anadolu’nun ta kalbinde her zaman yerlerini aldılar.

Bir gün yerel ve ulusal televizyonların VIP konukları oldular ve Bursa’nın Nilüfer’in göğsünü kabarttılar. Bir gün Avrupa’da ülke ülke sesimizi duyurdular.

Ben daha ne yazayım ki diye düşünmeye başladım ki bu özdeyiş aklıma geliverdi, herkes ilk kısmını bilir ama asıl ana fikir ikinci cümlede gizlidir. ‘Marifet iltifata tabidir, müşterisiz meta zayidir!’

Nilüfer Kadın Korosu bugün proje grubuyla birlikte 175 kişidir. Birbirlerini koroda tanıyan, amatör, daha önce müzik eğitimi almamış, farklı kültürlerden gelen 175 kadını sadece sahnede değil, provalarda, kendi aralarındaki ilişkilerinde, etkinliklerde aldıkları sorumluluk alanlarında bir orkestra şefi gibi yöneten Aysel Gürel’e hep satır aralarında yer verildiğini fark ettim.

Nilüfer Kadın Korosu başarılı ise bu marifetin iltifatının en büyüğü Aysel Gürel’in hakkıdır.

Birçok koro var hepsi kendi alanında başarılı işler yapıyorlar ve toplumda karşılıkları var ama bir konserde bin kişilik salonda yer kalmayıp, merdivenler bile doluyorsa, o marifeti büyük ve güçlü kılan talebin gücüdür.

İlginç olan yaratılan bu sinerji, profesyonel ajansların katkıları ile değil, Aysel Gürel ve ekibinin amatörce ama insanların yüreklerine dokunan kadın zarafetinden kaynaklanmaktadır.

Nilüfer Kadın Korosu’na gösterilen pop starları kıskandıracak bu ilgi tesadüf değildir. Müthiş ve başarılı P&R çalışmasının sonucudur. Hiçbir konserlerinde akortsuz saza, uyumsuz koroya,  detone olan soliste rastlamadım.

Çünkü her şeyi doğru olan bu özel yapıda ve organizasyonda asla yanlış ses aramadım.

Hani bir güzel hayal kurarsınız, projelendirirsiniz ve size inananlar ile birlikte güzel adımlar atarsınız ama sonuçta projenin doğruluğuna siz değil toplum karar verir.

Aysel Gürel hocamın kadınlara ikinci baharı yaşatma hayali kendisine inanan insanlar ile birlikte projeye dönüştü ve toplum tarafından onaylandı.

İyi ki varsınız!

Aysel Gürel ve Nilüfer Kadın Korosu…

Bakalım başımıza daha ne çoraplar öreceksiniz!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500