Advert
Hemşehri Derneklerinden Korunma Derneği şart!
Osman Gürçay

Hemşehri Derneklerinden Korunma Derneği şart!

Bazen inandığınız ve savunduğunuz konularda yalnız kaldığınızı hissedersiniz ve kafanızda acaba ben mi yanlışım diye dolaşırsınız ya!

Şu yerel seçim arifesinde de bu ruh hali ile dolaşmaya ramak kalmıştı ki; karşı sayfa komşum Mustafa Karaman’ın yazısını okuyunca tek olmadığımı düşünüp rahatladım.

Mustafa Karaman’ı TSE günlerinden beri tanırım, milliyetçi ve muhafazakar yapısına eklediği dik duruşu ile her ahval ve şeraitte bedel ödemeye hazır bir kişiliktir.

Ama hem adam Karadenizli hem de Trabzonlu olunca yaptığı çıkışa hatta atarlanmaya şaşırmamak elde değil!

Bursa’da mebzul miktarda bulunan neredeyse her ilin ilçesinin Bursa’da şubesi bulunan dernekçilerinden değil.

Şu adamın yazdıklarına bakar mısınız?

“Bursalıların suskun ve sessiz olduğu, ama herkesin konuştuğu yerdir, Bursa...

Bursa'ya marka oluşturulurken, isim belirlenirken, herkesin fikir beyan ettiği, ama Bursalıların fikrinin sorulmadığı yerdir, Bursa...

Sessizdir Bursa.

Yeter artık, konuş Bursa!

‘Siyaset yapmak için ve siyasette etkin olmak için’ hemşehri derneği kuranlar,

‘Şu kadar üyemiz var’ diyerek tehdit edenler,

‘Şehrin esas sahibi’ rolüne soyunarak ahkam kesenler, bilin ki;

Hemşehrilerinizin tamamı, sizin siyasi tercihlerinize göre hareket etmiyor!

(İş şirazesinden o denli kaydı ki, il, ilçe hemşehri dernekleri bir yana, köy dernekleri kurulmaya başlandı, yakında mahalle derneklerini de duyarız!)

Bu gerçeği artık siyasilerin de görmesi ve böylece, Bursa'da kopartılan bu anlamsız ayrıştırma fırtınasının son bulması gerekiyor.”

Üstelik bir de yazısına ben Trabzon doğumluyum ama Bursalıyım diye nokta koyacak kadar arızalı bir adam…

Velhasıl tam benim kafadan!

Bursa’da göçmen dernekleri dahil hepsinin kuruluş amacı doğduğu toprakların kültürünü yaşatmak tanıtmak falan değildir.

Belediyeden ballı bir arazi kapıp, yine belediye imkanları ile sosyal amaçlı bina dikerek alt katını kebapçıya, kafelere kiraya verip, üst katlarda saltanat sürmektir.

Zonguldak’ta doğan Bursa’da doyan Kundakçı bana telefonundaki ekran fotoğrafını gösterip, Bursaspor sevdasını ortaya koyunca birden Bursa sevdalısı üç kişi olduk diye sevindim.

Evet Sevgili Mustafa! Bursa’da her türlü dernek kurulmuşken, bir tane de biz kuralım ve adını ‘Bursa’yı Hemşehri Derneklerinden Koruma ve Kollama Derneği’ koyalım.

Sana başkanlık yakışır, Kundakçı’ya da başkanvekilliği uyar. Ben Bursa’da doğan ve Bursa’da doyan azınlıktan biri olarak yanınızda ve emrinizde olurum.

Bursa’yı tırtıklayanlara karşı duracak olan bu derneğimize siyasiler ilgi göstermez, belediyeler yer vermez, yerleşkelere sokmazlar biliyorum ama hiç olmazsa Bursa’nın geleceğine karşı sorumluluk duygumuzu ifade etmiş oluruz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500