Advert
Burbak’a iyi bakalım!
Osman Gürçay

Burbak’a iyi bakalım!

Bursa’nın otopark yapılan kamu alanlarına ve yollarına Burbak öncesi ve Burbak sonrası diye bakmakta yarar var diye düşünüyorum.

Bursa’da Burbak öncesi hayat yol kenarları ve kamuya ait araziler aracınızı park ettiğinizde başınıza dikilen belgesiz, yetkisiz ama etkili tiplerin kafasına göre park ücreti istedikleri bir şehirdi.

Devletin caddesi, resmi belgen var mı diye itiraz etme hakkınız olmadığı gibi ederseniz aracınızın başına neler gelebileceğini ima eden tavırla karşılaşmanız işten bile değildi.

O nedenle suç literatürüne otopark mafyası diye bir kavram girmişti.

Burbak Genel Müdürü Hamza Serim ile bir çay içimi sohbetimizin konusu Burbak ve hizmetleri olunca Bursa’da park ve trafik beni de zaman tünelinde dolaştırdı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan ve “Çizgiler Arası Özgürlük” sloganıyla 2009 yılında hizmete giren Burbak A.Ş.nin kuruluş amacı Bursalılara kaliteli, güvenli, modern otopark hizmeti sunabilmek ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait açık, katlı, yol boyu otoparklarını devralıp, tek elden, sistemli bir şekilde hizmete sunmak ve yönetmek olarak belirlendi.

Burbak’ın amacı sadece otopark hizmeti değil, aynı zamanda şehir içi trafik yoğunluğunu azaltmak için projeler üretmektir. Yapılacak otoparkların nereye yapılacağını stratejik olarak belirlemek Burbak’ın görevidir. Ağırlıklı olarak yer altı, mekanik ve katlı otoparklar yapmak için çalışmaktadır. Şehir merkezinde kısa süreli park etmeyi teşvik etmek ve uzun süreli park etmeyi ana arterlerden alıp daha az yoğun olan bölgelere aktarmak için çalışmaktadır.

Park et devam et projelerinde toplu taşıma araçlarının kullanımına teşvik ediyor. Dolayısı ile trafiğe çıkacak araç sahiplerine gayet makul ulaşım seçeneği sunarak şehir içi trafiğe girmelerini engellemektedir.

Biz Bursalıların yakın zamana kadar otopark ve trafik derdi olmayan bir kentte yaşadığımız için park etme ve trafiği doğru kullanma alışkanlıklarımız yoktur.

Biz hep evimizin ya da işyerlerimizin önlerinin araçlarımız için doğal otoparkları olduğuna inandık.

Dolmuşlara bile durakta ineceğim demek yerine sağda bırak demeyi bildik.

Ama artık bardak doldu ve taştı.

Araçlarımızı park ettiğimiz yerlerdeki temiz giyimli güler yüzlü Burbak elemanlarına sahip çıkalım. Onlar görevlerini yaparken bizlerin araçlarının güvenliğini ve emniyetini sağlıyorlar.

Park yerinde kaza, oto hırsızlığı, araçlara zarar verme gibi eylemlerin olmamasını sağlıyorlar. Olsa bile Burbak zararınızı tazmin ediyor.

Bedelsiz parkın kalmadığı bir dünyada park et devam et sloganıyla ücretsiz otopark seçenekleri ile kent içi araç yoğunluğunun azaltılmasına destek veren Burbak’a sahip çıkalım ve destekleyelim.

Hiçbir resmi sorumluluğu olmayan VALE’lere sadece araç park etti diye 10-20 TL vermek yerine Burbak’a tahsis edilen emniyetli yerlere araçlarımızı çekerek resmi, gider olarak kullanacağımız fişimizi alalım.

Bütün bunların yanında özellikle FSM gibi ana arterlerde, araç kiralama firmalarının süreli park yerlerine onlarca aracı 7x24 devamlı park halinde koymaları kamuoyunda ciddi sıkıntı yarattığının altını çizelim.

Genel Müdürümüz Hamza Serim ile bu çay sohbetimizi yakında sahada birlikte yapacağımız bir gezi ve inceleme ile taçlandırmak sözü ile bitirdik.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500