Advert
Eğitimde yeni rota
Mehmet Çetinkaya

Eğitimde yeni rota

Bir ülkenin kaderini değiştirmenin en mantıklı ve yasal yolu eğitim ve öğretimdir.

Milli Eğitim Bakanlığı’na Prof. Dr. Ziya Selçuk atanınca her kesim umutlandı. Umutlar devam ediyor.

Bakan; "Yapacağımız işler biraz zaman alacak çünkü biz bir gökdelen inşa etmek istiyoruz. Ya gemimizi inşa ederiz ya da selde sürükleniriz" demişti.

2018-2019 eğitim öğretim yılının başında öğretmenlere mektup göndermişti. Şimdi de öğrencilere.

Hem öğretmeni hem öğrenciyi hem de veliyi önemsemek önemlidir.

İşte bu seferde öğrencilere gönderdiği mektubu sizlerle paylaşalım.

İlkokul örencilerine gönderilen mektup;

"Sevgili Öğrencim.

Yaşamında yepyeni bir sayfa açtın. Okulunla, öğretmeninle ve yeni arkadaşlarınla tanıştın. Yeni bilgiler öğrendin, arkadaşlarınla vakit geçirdin, bazen yoruldun, evini özledin, dinlenmek istedin. Biliyorum ki bu tatili hak ettin. Tatilde gönlünce dinlen, oyunlar oyna, eğlen ve ailenle vakit geçir. Enerjini tekrar topladığında seni okulda heyecanla bekliyor olacağız. İyi tatiller çocuğum."

Ortaokul öğrencilerine yazdığı mektubuna öğrencilerin okul yaşamında yepyeni bir sayfa daha açtıklarını belirterek başladı.

"Bilmeni isterim ki geldiğin yer sadece 'okul' değil. Sen kendine geliyorsun. Bilgiye ve beceriye geliyorsun. Kendini daha bilgili, daha iyi yetişmiş, daha anlamlı bir insan kılmak için okula geliyorsun. Yürüdüğün yol, hiç de kolay bir yol değil. Bu yüzden yoruluyor, zaman zaman zorlanıyor ve sıkılıyorsun. Seni anlıyor ve tüm çabaların için teşekkür ediyorum. Bu zorlu yolun ilk dönemini birlikte tamamladık. Bu tatil, senin kendini dinlemen, dinlenmen, eğlenmen ve yenilenerek gelmen için... Tatilin sonunda hepimiz senin için burada bekliyor olacağız. İyi tatiller çocuğum" dedi.

Lise öğrencilerine ise "Öncelikle hayatının en kıymetli yılları olan gençlik yıllarını bizimle paylaştığın için teşekkür ederim" diye başladı.

"Burayı büyük koşudan önceki antrenman sahası, ışıklı sahne gösterilerinin sahne arkası, muhteşem bir yaşam konserinin prova kayıtları olarak algılamanı isterim. Çünkü hiçbir başarılı müzisyen yoktur ki konsere yıllarca müzik yapmadan, aylarca çalışmadan, günlerce prova yapmadan çıkmış olsun. Şunu unutma; onu coşkuyla alkışlayanlar, konserde geçirdikleri keyifli vakti değil, sanatçının kendini gerçekleştirmek için harcadığı zamanı alkışlarlar.

Okul sıralarında geçirdiğin vakit, senin ileriki hayatında yaşayacağın başarıların provası niteliğindedir. Mezun olduğunda, en büyük alkış senindir. Biliyorum ki bütün sınıf yoruldunuz ve dinlenmeye ihtiyacınız var. Dinlenin, eğlenin, gezin, gülün, yaşayın. Tatil sizindir." dedi.

                             ***

İş ve aş garantili liseler

Bakanın çok önemli bir açıklaması da birçok kurumla yapılan işbirlikleri ile önümüzdeki yıl iş garantili yüzlerce lisenin açılması bence.

Bir taraftan işsizler ordusu bir taraftan da çalışacak nitelikli insan bulamayan kurumlar var.

Birçok gelişmiş ülkede olan bu sistemi hayata geçirebilirsek birçok engeli aşmış oluruz.

Bilinçli bir eğitimle bilinçli bir üretim yapmak güçlü bir ekonomi demektir.

Üniversitelerimiz de yeniden yapılanmalı. Hem kaliteli bir eğitim hem de ihtiyaç duyulan mesleklerde iyi bir planlama yapılması çok önemlidir.

Kolay olan bir işi zorlaştırmanın hiç kimseye faydası olmaz.

Zor olan işleri kolaylaştırmak marifettir.

Hayal et, düşün, inan, kıyasla, tasarla, araştır, tartış, istişare et, harekete geç ve azimle uygula.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500